INTERVJU

Tadić: U mom mandatu neće biti montiranih procesa

Imamo izuzetno dobru saradnju sa svim udruženjima žrtava rata, na što sam ja izuzetno ponosna, rekla Tadić u intervjuu za BIRN

Tadić: Sistemska unapređenja. BIRN

Birn

6.12.2019

Glavna državna tužiteljica Gordana Tadić dala je intervju za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine. Tekst s BIRN-a prenosimo u cijelosti:

Ovogodišnji rezultati Državnog tužilaštva – gdje je 27 tužilaca do vremena vođenja intervjua podiglo samo 12 optužnica za ratne zločine – nisu poražavajući, već veoma ohrabrujući, tvrdi glavna državna tužiteljica Gordana Tadić.

Tadić je kazala kako je činjenica da je manje od polovine tužilaca koji rade na predmetima ratnih zločina podiglo barem po jednu optužnicu ove godine, ipak, dobar rezultat.

- Ne, ni u kom slučaju naši rezultati nisu poražavajući, nego veoma ohrabrujući… Tužilaštvo BiH svake godine na kraju godine uradi najsloženije predmete iz svih oblasti, kako ratnih zločina, tako i organiziranog i privrednog kriminala, korupcije i terorizma. Međutim, potrebne su duge i teške istrage da bi se došlo do optužnice… Do kraja godine planirano je da će ih biti otprilike onoliko koliko je bilo i prošle godine - rekla je Tadić.

Državno tužilaštvo prošle godine je u predmetima ratnih zločina podiglo 24 optužnice.

Na pitanje da li činjenica da će oko polovine optužnica biti podignuto krajem godine, odnosno u drugoj polovini decembra, ukazuje da su tužioci samo fokusirani na godišnje norme, Tadić odgovara da to nije istina.

- One se podižu kada se dobije dovoljno dokaza da se može podići optužnica, a u složenim predmetima ratnih zločina potrebno je nekada i više godina da bi se došlo do optužnice… Naravno da je to kraj godine jer se rezultati Tužilaštva BiH izražavaju u jednoj kalendarskoj godini - kazala je ona.

Tadić je pojasnila da u Državnom tužilaštvu još uvijek ima oko 500 predmeta ratnog zločina s poznatim izvršiocima, 500 predmeta s nepoznatim počiniocima, kao i 1.500 takozvanih KTA predmeta, koji uključuju ekshumacije.

- Sve je teže i teže doći do konačne tužilačke odluke jer je vrijeme prošlo. Međutim, tužitelji postupaju po Državnoj strategiji za rad na predmetima ratnih zločina i u skladu s kriterijima, i mi ispunjavamo svoje uslove i spremni smo da radimo i dalje - rekla je Tadić.

Državna strategija za rad na predmetima ratnih zločina usvojena je 2008. i nalagala je da u roku od sedam godina budu završeni svi najsloženiji predmeti ratnih zločina. S obzirom da je ovaj rok prekršen, pripremljena je Revidirana strategija,koja daje rok do 2023. godine da se završe svi predmeti.

Prema Revidiranoj strategiji – koju Vijeće ministara još nikada nije usvojilo – Tužilaštvo BiH trebalo bi da se bavi samo najsloženijim predmetima, dok sve ostale treba prenijeti na entitetsko pravosuđe i u Distrikt Brčko.

BIRN BiH je u oktobru objavio da je Državni sud ove godine odbio potvrditi tri optužnice za ratni zločin nakon što je utvrđeno da predmeti nisu dovoljno složeni kako bi se vodili pred ovim sudom.

Tadić je pojasnila da se ne slaže s ocjenom Suda BiH.

- Mi imamo izuzetno dobru saradnju sa svim udruženjima žrtava rata, na što sam ja izuzetno ponosna. I moram istaći da žrtve traže da ovo Tužiteljstvo i Sud BiH rade te predmete. Oni se, prema Strategiji, vode kao manje složeni predmeti, međutim nijedno silovanje, nijedno ubistvo ne može biti manje složen predmet i svi predmeti koji su kvalifikovani kao zločin protiv čovječnosti trebalo bi da rješava Sud BiH - kazala je ona.

Bez straha od kritika OSCE-a i posjete sutkinje Korner

Govoreći o kritikama koje je Misija OSCE-a u BiH – koja nadgleda rad pravosuđa – uputila Državnom tužilaštvu u smislu nekvalitetnih optužnica, koje su dovele do većeg broja oslobađajućih presuda u posljednjem periodu, Tadić tvrdi da se radilo “o nesporazumu”.

- Mi smo imali jedan manji nesporazum upravo iz ovih razloga o kojim se govori i u ovom intervjuu, jer je uzet jedan kraći period rada Tužiteljstva i izvršena je ocjena toga, a Tužiteljstvo se može ocijeniti samo na godišnjem nivou… Ja moram reći da je ovo tužiteljstvo do sada optužilo više od 850 osoba, izrečeno je preko 2.750 godina zatvora po našim optužnicama, mi smo lider u regionu - rekla je Tadić.

Veći broj oslobađajućih presuda, prema Tadić, nije “samo pitanje Tužilaštva BiH”, jer, kako je kazala, sudije potvrđuju optužnice, često se dešava da prvostepena i drugostepena vijeća imaju različita mišljenja, a i svjedoci mijenjaju iskaze.

Tadić je na mjesto glavne tužiteljice – prvo kao vršiteljica dužnosti, a zatim i službeno početkom ove godine – došla nakon što je smijenjen Goran Salihović. Do smjene je došlo ubrzo nakon izvještaja Misije OSCE-a koji je sačinila sutkinja Joanna Korner, čiji je dolazak u novu misiju najavljen za narednu godinu.

- Ja nisam zabrinuta, ja sam jako zadovoljna što će doći sutkinja Korner, jer, kao što sam vam rekla, ja sam u to doba bila rukovoditeljica odjela i provela sam dosta vremena s njom. Neki lični odnosi koji su bili između bivšeg glavnog tužitelja i predstavnika Misije OSCE-a jesu nešto drugo što je ostalo iza nas, a ja sam, nakon preuzimanja dužnosti i kada sam postala v. d., uspostavila u potpunosti odnose, ne samo prema OSCE-u nego sa svim međunarodnim i drugim organizacijama - kazala je Tadić.


Osim s međunarodnom zajednicom, Tadić namjerava, kako je rekla, raditi više s medijima – da bi poboljšala imidž Tužilaštva BiH. Ona je kazala da to ne znači da će javnosti i medijima biti dostavljane optužnice, za koje smatra da trebaju biti slate samo Sudu BiH.

Govoreći o procesuiranju slučajeva korupcije, Tadić je najavila da će biti procesuiranja visokorangiranih počinitelja do kraja godine. Posebno je izdvojila da je donijela obavezno uputstvo tužiocima da vrše finansijske istrage u skladu s novim preporukama Visokog sudskog i tužilačkog vijeća (VSTV), te da je po prvi put izvršena kvalifikacija šta je visoka, srednja i niska korupcija.

- Moram reći da za mog mandata neće biti montiranih procesa i da će svi oni koji budu optuženi, to biti na osnovu činjenica i dokaza. Iz ranijeg perioda vidimo da su visokopozicionirane osobe uglavnom oslobođene odgovornosti od strane Suda BiH - kazala je Tadić.

Glavna tužiteljica je navela da će rad u okviru ove vrste krivičnih djela poboljšati i spajanje sadašnjih odjela II i III u jedan odjel – koji bi se bavio organiziranim kriminalom, privrednim kriminalom, korupcijom i terorizmom.

- Po mom planu, to je predviđeno 2019./2020., vidjet ćemo kako će se to dalje razvijati. U toku je izbor i četvrtog zamjenika i mi moramo voditi računa o svemu ovome u Tužiteljstvu… Ova godina se mora završiti na osnovu ovakve sistematizacije, kako bi se mogli iskazati rezultati rada Tužiteljstva - rekla je ona.

Unutar ovog odjela, kako najavljuje Tadić, uskoro je planirano i osnivanje odsjeka za borbu protiv trgovine ljudima, s obzirom na veći broj slučajeva krijumčarenja migranata.

Tadić je kazala da su u proteklom periodu urađena i druga sistemska unapređenja – pa se tako u predmetima ratnih zločina počelo ponovo raditi u regionalnim timovima, što je bila i jedna od preporuka sutkinje Korner.

Sutkinja Korner je predložila i redovno održavanje kolegija, ali Tadić nije htjela odgovoriti na pitanje da li je ova preporuka implementirana.

- Pa ja ne bih govorila o nekim internim stvarima Tužiteljstva, to je predviđeno našim pravilnikom. Mi kolegije održavamo i po potrebi, a moram reći da ja u svom uredu redovno primam sve tužitelje, saradnike, sve one koji trebaju da dođu da riješimo određena pitanja, određene zaključke donosimo na kolegijima. Prema tome, radi se po pravilniku i u ovom momentu kada sam dobila dva zamjenika, očekujem i trećeg i četvrtog zamjenika, mi ćemo u cijelosti tu nastaviti da radimo po pravilniku i po mom programu - kazala je ona.

U narednom periodu, Tužilaštvo BiH će biti opterećeno i predmetima koji se odnose na povratak grupe građana BiH koji se nalaze u kampovima u Siriji, nakon pada tzv. Islamske države.

Prema podacima koje je iznio ministar sigurnosti Dragan Mektić, na području Sirije se nalazi oko 260 građana BiH, od kojih je, prema procjenama Ministarstva sigurnosti, 50 odraslih muškaraca. Iz Ministarstva je najavljen skori povratak grupe od 24 osobe.

- Mi smo, to je poznato javnosti, trebali preuzeti devet povratnika sa stranog ratišta. Pošto je naša dužnost gonjenje počinilaca krivičnih djela, za dio njih je bila raspisana tjeralica i mi bismo ih odmah preuzeli i procesuirali… Što se tiče žena i djece, oni su nešto drugo i to nije prvenstveno u nadležnosti Tužiteljstva BiH - rekla je Tadić i pojasnila da će za sve žene – kojih, prema dostupnim podacima, u Siriji ima oko 50 – biti izvršene provjere, da se vidi da li su učestvovale u nezakonitim aktivnostima.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.