PARLAMENT BIH

Usvojeni amandmani Edite Đapo kojima se regulira uspostava budžetskog inspektorata

Glavni inspektor može pokrenuti inspekcijski nadzor na osnovu anonimne prijave, medijskih pisanja ili pak razgovora sa kolegama, a nakon obavljenog nadzora informira rukovodioca institucije

Đapo: Amandmani na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija BiH. Arhiv

Piše: F. K. / Avaz.ba

25.2.2020

Komisija za finansije i budžet Parlamentarne skupštine BiH prihvatila je amandmane poslanice Edite Đapo (SBB) koje je uložila na Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o finansiranju institucija Bosne i Hercegovine.

Izmjenama i dopunama ovog zakona reguliraju se uspostava i rad budžetskog inspektorata koji će kao organizaciona jedinica biti u sklopu Ministarstva finansija i trezora BiH. Također, zakon propisuje da se procedura pokretanja inspekcijskog nadzora pokreće na osnovu inicijative fizičkog ili pravnog lica.

Zaštita zviždača

Međutim, s obzirom na to da država ne daje adekvatnu zaštitu zviždačima i vrlo često fizička lica ne žele podnijeti inicijativu bojeći se odmazde ili mobinga svojih nadređenih u budućnosti, potrebno je omogućiti da budžetski inspektorat ima ingerencije da sam pokrene postupak inspekcijskog nadzora.  

Pokretanje procedure inspekcijskog nadzora od glavnog inspektora, u skladu s ovim amandmanom, bilo bi u slučaju da inspektor na bilo koji način dođe do saznanja da postoje nepravilnosti u radu institucija u smislu pravila finansijskog poslovanja, primjene zakona koji regulira relevantne oblasti, ili pak procjene da postoje određeni rizici u oblasti finasijskog poslovanja u institucijama u kojima budžetski inspektorat ima nadležnost da vrši nadzor. Dakle, glavni inspektor može pokrenuti inspekcijski nadzor na osnovu anonimne prijave, medijskih pisanja ili pak razgovora s kolegama, a nakon obavljenog nadzora informira rukovodioca institucije.

Drugi amandman odnosi se na krivične mjere u slučaju nepostupanja u skladu s ovim zakonom. Naime, zakonska obaveza svih budžetskih korisnika jeste da svoje finansijske izvještaje dostavljaju Centralnoj harmonizaciskoj jedinici. U sadržaju Godišnjeg konsolidiranog izvještaja o finansijskom upravljanju i kontroli u institucijama BiH za 2018. godinu, koji je usvojio Predstavnički dom, navedeno je da određene institucije ne ispunjavaju svoje obaveze propisane Zakonom o finansiranju, odnosno, ne dostavljaju svoje izvještaje o internim kontrolama Centralnoj harmonizacijskoj jedinici.

Krivične odredbe

U ovom izvještaju navedeno je da je 51 državna institucija dostavila izvještaj, 18 institucija su to dostavile nakon isteka roka, a šest institucija nije nikako dostavilo svoje izvještaje. Kako bi sve institucije, bez izuzetka, ispunjavale zakonske obaveze, ovim amandmanom predloženo je da se u okviru krivičnih odredbi propiše kazna za nedostavljanje izvještaja o finansijskom upravljanju i kontroli Centralnoj harmonizacijskoj jedinici Ministarstva finansija i trezora u skladu s već postojećim članom Zakona o finansiranju institucija BiH.

Treći amandman je tehničke prirode i radi se samo o ispravci greške u tekstu.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.