Nakon sedam i po godina rada, socijalno preduzeće "Radin“ u Mostaru, koje je zapošljavalo osobe s invaliditetom, zatvorilo je svoja vrata. Na taj korak su bili prisiljeni, isključivo, zbog odluke Federalne vlade o minimalnoj plaći.
Bez sluha
Nažalost, nadležne instance nisu imale sluha niti su iskazali razumijevanje za sudbinu 21 uposlenika tog preduzeća, a među kojima je čak 19 osoba s invaliditetom privređivalo sebi i svojim porodicama.
- Probali smo sve, obraćali se na brojne adrese, ali, jednostavno, nismo uspjeli opstati. I kada je plata bila 624 KM mi smo se, što se kaže, "protezali“, ali smo uspijevali. Imali smo razumijevanja, dobivali smo donacije za očuvanje radnih mjesta od raznih privrednih subjekata, ali, nažalost, sada su se i oni našli u nepovoljnoj situaciji - priča za "Dnevni avaz“ Jasna Rebac, predsjednica udruženja "Ružičnjak“ koje je osnivač "Radina“ d.o.o.
Kaže i da je Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje u potpunosti ispunjavao svoje obaveze, odnosno refundaciju poreza, doprinosa i 30 posto stimulansa za očuvanje radnih mjesta osoba s invaliditetom, međutim, plaća, koju nisu uspijevali zaraditi, bila im je ogroman teret.
- Šta očekivati od osoba od kojih je većina sa 80, 90, ali i 100-postotnim invaliditetom, a nije im oduzeta sposobnost za rad i imaju, dakle, pravo raditi kao i svi drugi, dok se „Radin“ na otvorenom tržištu tretira kao i svako drugo d.o.o. preduzeće. Oni, dakle, nemaju te sposbnosti i stoga smo pisali svima i tražili razumijevanje.
Od federalnog premijera smo dobili odgovor da će se Vlada FBiH potruditi da nijedan radnik ne ostane bez posla. Nažalost, mi smo naše radnike uputili na biro, a nama je samo trebalo izuzeće od odluke i to je bilo rješenje, jer socijalnih preduzeća nema puno u FBiH. Jasno je da je potrebna plata od 1.000 KM, šta je 1.000 KM na ovoj galopirajućoj inflaciji, ali ako neko ne može osigurati te plate, onda ga je trebalo izuzeti – rekla je Rebac.
Podvukli crtu
U konačnici, kada su podvukli crtu, shvatili su da bi ih situacija vodila ka dubiozi i Upravni odbor je, kaže, donio odluku o gašenju firme, te je pokrenuta procedura likvidacije.
- Bio je to ogroman šok za naše uposlenike, za sve nas, zapravo. Možda smo mogli kao u Tuzli da ostavimo njih pet, a ostalima podijelimo otkaz, međutim, za to nismo imali srca. Kako odabrati 14 radnika od njih 19, a pet, naprimjer, ostaviti. Oni su nama svi isti - iznosi Rebac.
Uspijevali do odluke
Gotovo svi uposlenici su u "Radinu“ ostvarili staž od minimalno pet godina. Plate sebi i svojim porodicama su zarađivali prodajom suvenira i personaliziranih predmeta koje su izrađivali uz pomoć CNC mašina, ali i radom u restoranu "Lonato“.
- Za mašine je trebalo kupiti repromaterijal, za kuhinju hranu, trebalo je plaćati struju, vodu, u najkraćem - poslovati. Uspijevali smo sve do 30. decembra 2024., odnosno odluke Vlade FBiH - kaže Rebac.