Pored toga što će sticati znanja, polazak u školu je vrlo važna prekretnica u životu svakog djeteta jer mu pruža priliku da sam iskusi čitav jedan novi svijet. Ukoliko postavite direktno pitanje, moguće je da ćete dobiti odgovor u jednoj riječi ili čak čuti neistinu, pa je važno oprezno pitati dijete o tome kako je protekao dan, savjetuju stručnjaci.
Roditelji se trude da im omoguće da kroz to prođu samostalno i izgrade nezavisnost što je više moguće, ali je važno da budu upućeni i imaju što je više moguće informacija o tome kako dijete provodi vrijeme u školi.
Da li se dogodilo nešto loše? Nešto izvanredno? S kim se druži? Ima li uopće drugare? Kako reagira na kritiku nastavnika?
Sve to su pitanja koja uglavnom ne možemo direktno da pitamo dijete jer bi moglo da se povuče u sebe ili izbjegne istinu, pa je važno postaviti prava pitanja.
Posebno je važno biti taktičan s mališanima koji su tek pošli u prvi razred i tek treba da se naviknu na školsko okruženje i u potpunosti ga prihvate, kao i sa iskusnim školarcima koji ne pokazuju da pretjerano uživaju u danu u učionici.
Tajna je u tome da postavite jasna i konkretna pitanja, koja pružaju priliku da dijete kaže nešto više od "da", "ne", "dobro", "loše".
Sjajan način započnete razgovor o školi jeste da prvo ispričate neku svoju anegdotu s posla, a potom ga možete pitati:
- Koji je bio najbolji dio dana?
- Šta je bilo najteže što ste danas morali da uradite?
- Da li je neko od drugara rekao nešto smješno?
- Šta si pročitao/la na času?
- Sa kim si se danas igrao i čega?
- Misliš li da je (na primjer) matematika previše teška ili previše laka?
- Kako se pravila u školi razlikuju od onih kod kuće i šta misliš o njima?
- Možeš li da mi pokažeš nešto zanimljivo što ste danas učili?
- Da li je učiteljica zabavna?
- Da li ti je bila potrebna pomoć oko nečega i ko ti je pomogao? Jesi li ti pomogao nekome?