BIOLOŠKA POTREBA

Zašto beba bolje spava u krevetu roditelja: Ljekari imaju objašnjenje, ali postoji i rizik

Američko udruženje pedijatara dalo je preporuke za sigurno spavanje djece

Neurološko reagiranje na majčine mirise, pokrete i dodir potpuno smanjuju plakanje. Youaremom.com

E. Ag.

9.11.2023

Prije nego što beba stigne, roditelji su opsjednuti krevetićima, kolijevkama i drugim stvarima koje će im trebati za bebino spavanje. Onda se vratite s djetetom iz bolnice i završite s dodatnom malom osobom u krevetu. Iz nekog razloga kad beba spava s tobom u krevetu, lijepo spava i nema dodatnih buđenja.

Nauka objasnila

Ako ste se pitali zašto beba bolje spava sa mnom u krevetu, trebate znati da postoji dobro objašnjenje za to, nauka je sve objasnila.

Prema dr. Mekejnu, bebe bolje spavaju kada su u istom krevetu s mamom iz jednog jednostavnog razloga: one to biološki trebaju.

U svom članku za portal Neuroanthropology.com Mekejn tvrdi:

- Neurološko reagiranje na majčine mirise, pokrete i dodir potpuno smanjuju plakanje i pozitivno reguliraju disanje, tjelesnu temperaturu, apsorpciju kalorija, nivo hormona stresa i protok kisika.

Ovo sve podsjeća na pozitivne učinke kontakta "koža na kožu", prema naučnicima, posebno kada se radi o reguliranju nivoa kisika i tjelesne temperature. Mekejn se zalaže za to da zajedničko spavanje, ali i samostalno spavanje mora biti sigurno kako ne bi došlo do gušenja i kako bi se izbjegle druge opasnosti.

Postoji opasnost

Dr. Sirs (Sears), još jedan zagovaratelj dijeljenja kreveta s bebom, vjeruje da ova praksa pomaže bebama da bolje spavaju jer se osjećaju zaštićeno i sigurno tokom noći.

- Spavanje na grudima mame, tate ili na njihovim rukama je zdrav odnos prema spavanju. Dijete uči da je odlazak na spavanje ugodno stanje (što je jedan od ciljeva za roditelje) - naglašava dr. Sirs.

Ali dr. Mekejn i dr. Sirs ne spadaju u većinu, mnogo stručnjaka smatra da zajedničko spavanje nije dobro, ali i upozoravaju na opasnosti. Prema američkom Nacionalnom institutu za zdravlje djeteta i ljudski razvoj, sindrom iznenade dojenačke smrti pogađa više od 3.500 beba svake godine uprkos svim upozorenjima o sigurnosti piše, „miss7mama“.

Prema smjernicama, dijete nikad ne smije spavati na kauču, sofi ili naslonjaču, a preporuke su da beba ima svoj prostor u sobi. Upozoravaju da bebu treba stavljati u zajednički krevet samo kad se hrani ili tješi, a onda je vratiti u njen krevetić.

Smanjivanje rizika od smrti u kolijevci 

Američko udruženje pedijatara dalo je preporuke za sigurno spavanje djece i smanjivanje rizika od smrti u kolijevci (SIDS):

- Beba uvijek treba spavati na leđima, radilo se o dnevnom ili noćnom spavanju (nemoj se brinuti ako je tvoje dijete dovoljno veliko i samo se okreće na trbuh tokom spavanja).

- Dojenčad treba spavati na čvrstoj i ravnoj površini u krevetiću ili kolijevci koja zadovoljava sve uvjete sigurnosti.

- Nikad nemojte stavljati dijete da spava na kauču, sofi ili na naslonjaču.

- Sve mekane objekte uključujući igračke, jastuke i obloge, makni iz krevetića.

- Najsigurnije mjesto za spavanje je kolijevka ili krevetić koja je smještena u istoj prostoriji u kojoj ti spavaš.

Video
Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.