1. Kada kažemo da dijete ima povišenu temperaturu?
- Normalna tjelesna temperatura kod djece varira od 36,5 do 37,5 stepeni. Do 38,5 stepeni govorimo o povišenoj temperaturi, do 39,5 kažemo da je dijete u groznici, a iznad toga dijete ima vrlo visoku temperaturu.
2. Je li groznica zdrava?
- Vjerovali ili ne, ali dobro je da dijete napadnuto nekim virusom ili bakterijom dobije groznicu zbog povišene temperature tijela, jer ona podstiče odbrambene mehanizme. Metabolizam je u tom slučaju ubrzan i tijelo se brani od klica koje jedva da mogu preživjeti temperaturu veću od 38,5 stupnjeva.
3. Šta se u tijelu dešava tokom groznice?
- Čim klice prodru u djetetov organizam, smjesta se aktiviraju odbrambene ćelije imunog sistema. Pritom one oslobađaju materije koje u mozgu djeluju na centar za temperaturu. One mu signaliziraju da treba povećati tjelesnu temperaturu kako bi organizam pobijedio izazivače bolesti. U tom slučaju mozak povlači krv iz kože i udova pa dijete počinje drhtati, trese ga groznica. A toplina je potrebna djetetovoj nutrini. Zato goznica često počinje drhtavicom.
4. Koje domaće ljekarije obaraju tjelesnu temperaturu?
- Piti mnogo tečnosti: čajevi, voda (mlaka) i dobro razrijeđeni voćni sokovi idealno gase žeđ.
- Oblozi na mjestima gdje pulsiraju krvne žile: Pokvasiti mlakom vodom dva pamučna peškirića, omotati ih oko ručnih zglobova. Preko njih omotati ručice suhom krpom.
- Za sasvim malu djecu ponoviti prethodni postupak, ali na potkoljenicama.
- Čaj od cvijeta lipe: čajnu kašičicu listova lipe preliti sa četvrt litre vrele vode, ostaviti poklopljeno deset minuta, pa procijediti. Dati djetetu da tri puta devno popije po šolju ovog čaja.
- Trljanje tijela: Sok od polovine limuna pomiješali u lončiću sa mlakom vodom, pa tom tečnošću prebrisati djetetovo tijelo ovim redom - dlanove i ruke, tabane i noge, grudi, stomak i na kraju leđa - uvijek u pravcu srca. Na kraju malog pacijenta zamotati u toplu deku.
5. Šta pomaže kod drhtavcice
- Termofor i vunena dekica. Ili pranje nogu toplom vodom - u tom slučaju potopite u mlaku vodu djetetove noge sve do listova.
6. Krije li se uvijek iza visoke temperature neka bolest?
- Ne uvijek. Kad se malo dijete razigra, tjelesna temperatura mu može skočiti i do 38 stupnjeva.
7. Koji su najbolji toplomjeri?
- Temperatura se najtačnije mjeri u guzi i to digitalnim toplomjerom, ali infracrveni toplomjeri kojima se temperatura mjeri na čelu ili u uhu mnogo su djetetu ugodniji. Oni brzo pokažu temperaturu, ali nisu najtačniji. Cuclu-toplomjer ne preporučujemo iz higijenskih razloga.