Pupčani patrljak mjesto je normalnog naseljavanja bakterija, koje, ukoliko su patogene,mogu da dovedu do upale pupka. Kolonizacija bakterija zavisi od sredine i kontakta. Infekcija pupka predstavlja na izgled mali problem, ali je omfalitis vrlo ozbiljan jer nastaje zbog loše higijene u kućnim uvjetimas ili kao posljedica bolničke infekcije.
+Patogene bakterije i njihovi toksini pupčanog patrljka, mogu dospjeti u krvotok i dovesti do septičnog stanja koje nepovoljno utječe na ishod liječenja novorođenčeta. Infekcija pupčanika se obično pojavljuje kao posljedica presijecanja pupčanika ili kasnije nakon previjanja. Infekcija pupčanika se može javiti i prije poroda bebe, ako dođe do ranog pucanja vodenjaka.
Omfalitis se češće javlja kod hospitaliziranih prematurusa sa manjom tjelesnom težinom od uobičajene. Češće se javlja kod muškog novorođenčeta. U većini slučajeva patogene bakterije su Staphylococcus aureus, Streptococcus,Escherichia coli i dr.
Simptomi počinju dva do tri dana po rođenju. Javlja se crvenilo, otok, osjetljivost na dodir na bazi umbilikalnog patrljka. Često postoji crneni krug oko umbilikalnog patrljka i loš miris koji je posljedica žućkastog gnoja koji se cijedi. Curenje iz pupka je vodenastog ili gnojnog sadržaja, a ponekad dolazi i do krvarenja.
Lake forme omfalitisa kod novorođenčeta mogu se liječiti ambulantno kod nadležnog pedijatra ili poroidičnog ljekara. Obavezno u toku prvog pregleda uzeti bris sa pupčanog patrljka radi primjene ciljane antibiotske terapije. Omfalitis sa otokom, crvenilom i sekrecijom treba da započne liječenje u bolnici radi primjene intravenske antibiotske terapije, adekvatnog lokalnog tretmana, praćenja kliničkog stanja te češćih kontrola labaratorijskih nalaza.