Ultrazvučni pregledi tokom trudnoće ne štete nerođenom djetetu, ne ograničavaju mu rast ni razvoj u ranoj životnoj dobi, kaže se u najnovijem istraživanju australskih naučnika.
Ultrazvučni pregled je neinvazivni postupak koji se rutinski obavlja u trudnoći kako bi se procijenila veličina, rast, zdravlje i dob fetusa.
Utjecaj na rast
Prijašnja istraživanja ukazivala su na mogućnost da višestruki pregledi ultrazvukom mogu utjecati na djetetov rast i odrediti da bude dešnjak, ali profesor Džon Njunhem iz bolnice Kralja Edvarda u Subijaku kazao je da djeca rastu i razvijaju se normalno.
- Izlaganje višestrukim pregledima ultrazvukom nakon 18. sedmice trudnoće može se dovesti u vezu s neznatnim smanjenjem rasta fetusa, ali se rast i razvoj takve djece poslije izjednačava s onim kod djece koja su bila izložena samo jednom prenatalnom ultrazvučnom pregledu - kazao je on.
Bez mana
On je sa saradnicima proučavao razvoj oko 2.700 djece, od kojih je polovina bila izložena višestrukim ultrazvučnim pregledima u majčinom trbuhu. Nijedno dijete nije imalo urođenih nedostataka.
Jedna i druga djeca već su na kraju prve godine života bila sličnog rasta, a do osme godine, do kad se radilo istraživanje, između pripadnika dviju grupa nije bilo nikakve razlike u govoru, ponašanju, ni u rezultatima neuroloških testova.