Na području Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) sve je više oboljelih od šećerne bolesti, a prema posljednjim podacima, čak 107 djece do 18 godina je oboljelo od dijabetesa u ovom kantonu.
Alarmantni podaci
Ove podatke prezentirala je Elma Prnjavorac, predsjednica Udruženja djece i mladih oboljelih od dijabetesa u ZDK, koji su simboličnom akcijom na Trgu Alije Izetbegovića odlučili obilježiti 14. novembar – Svjetski dan dijabetesa.
- Od ukupnog broja naših članova, kojih je trenutno zabrinjavajućih 130, čak 107 je djece do 18 godina. Ovo su itekako alarmantni podaci koji su najbolji pokazatelj da dijabetes hara u ZDK! – ističe Prnjavorac.
Dodaje da sva djeca boluju od dijabetesa tipa jedan i svi su na inzulinskoj terapiji. Zbog sve više oboljelih, Prnjavorac je, zajedno s roditeljima djece oboljele od ove bolesti u svim općinama kantona, u junu osnovala i Udruženje.
- Na taj način želimo poboljšati uvjete oboljelima od dijabetesa, posebno djeci koja idu u školu, da im se osigura prostorija u kojoj će sebi izmjeriti šećer, dati inzulin, jer imamo slučajeva da učenici sebi dnevno do deset puta mjere šećer – ističe ona.
Na glavnom gradskom trgu u Zenici, članovi Udruženja, mahom djeca do 18 godina, realizirali su akciju mjerenja šećera sugrađanima. Među njima je i Mirza Čurić, koji je jedan od pet članova Udruženja koji nije na inzulinskoj terapiji.
Izbjegavam čokoladice
- U 14. godini sam dobio dijabetes. Ali, šećer uspijevam držati pod kontrolom regulirajući ishranu. Izbjegavam čokoladice i sve što ima šećer. Moram priznati da je ispočetka bilo teško, ali uspio sam istrajati u svojim ciljevima – kaže Čurić ne krijući da je na početku i sredina znala imati predrasude, kojih, danas, srećom, više nema.
Kontinuirani mjerači šećera
Prnjavorac ističe da, osim prostorija koje se nadaju da će dobiti od Grada, trenutno se najviše bore da dobiju kontinuirane mjerače šećera.
- Imam djevojčicu koja je dobila dijabetes sa 18 mjeseci, a danas joj je 5,5 godina i na maksimalnoj je inzulinskoj terapiji. Dnevno je moram sedam puta bocnuti inzulinom, a deset puta u prstiće. Međutim, postoje kontinuirani mjerači šećera i mi se borimo da dođu u BiH jer rade na principu senzora i čitača, a oboljeli se moraju bosti jednom u 14 dana – ističe Prnjavorac.