Polugodišnja ekspedicija koju je vodio Charles Moore u Tihom okeanu otkrila je stravične posljedice zagađenja okeana. Otkrili su 'otok' smeća, koji se sastoji uglavnom od nerazgradive sitne plastike, koji je veći od površine Teksasa, a proteže se u širinu i dubinu.
Plastiku razbijenu na sitne komadiće teško je ukloniti iz okeana i zato predstavlja još veću opasnost.
- Otkrili smo nevjerovatne količine smeća - rekao je Moore i dodao kako vjeruje da se plastično smeće u Tihom okeanu proteže na više od milion kvadratnih kilometara.
Moore je počeo istraživati zagađenje okeana nakon što se kao kapetan jahte još 90-ih susreo s ogromnim količinama smeća u okeanu.
Morske struje oblikuju ove 'otoke smeća', a Moore je s grupom volontera izdvajao uzorke kako bi ih mogli analizirati. On kaže kako bi se otkriveni 'otok' zapravo trebao smatrati oblakom zbog sitne plastike od koje se sastoji, piše Daily Mail.
Svake godine ljudi u okeane i ostale vode bace oko osam miliona tona plastike. Studenti s Nacionalnog Fakulteta umjetnosti u Vijetnamu Hong Yi-chen, Guo Yi-hui i Zheng Yu-di, osmislili su izložbu sladoleda od zagađene vode.
Izložba je postala hit širom svijeta i nominirana je za nagradu Young Pin Design.