Rustem Aslan, glavni arheolog lokaliteta “Troja”, smatra da je na korak do dokaza da je baš to mjesto bilo poprište rata o kom je Homer tako detaljno govorio u “Ilijadi” i “Odiseji”.
- Ne možemo biti 100 odsto sigurni da su Prijam, Ahil i Hektor živjeli i umrli ovdje, ali ako biste ovdje proveli 30 godina, danju i noću, ljeti i zimi, okruženi ovim pejzažem, osjetili biste to. Počeli biste da vjerujete, kaže Aslan, koji na Troji radi još od 1988. godine, kada je bio student.
Ruševine Troje se nalaze na oko sat vožnje od Čanakale, grada na sjeverozapadu Turske, koji se nalazi blizu Galipolja.
Ovo mjesto na brdu Hisarlik sadrži ostatke ukupno deset gradova (Troja od I do X), od kojih je najstariji iz 3000. godine prije nove ere.
Najveći dio iskopavanja u posljednje dvije godine bio je fokusiran na oblast direktno preko puta južne kapije grada Troje VI iz 14. vijeka pijre nove ere, kao i na glavni ulaz u drevnu citadelu.
Pronađen je i u put iz kasnog bronzanog doba, kao i ostaci kuće iz iste ere, što ukazuje na to da je i izvan grada postojalo uređeno naselje.
Istraga će se nastaviti i u narednoj godini, tokom koje će Aslan i njegove kolege tražiti dokaze da se na ovom mjestu nekada u istoriji odigrala velika bitka.
Arheolozi vjeruju da Homerova priča ima osnove u istoriji i da ih mogu otkriti kroz detaljno iskopavanje, čitanje literature i pisanih dokumenata Hetitskog carstva, koje je postojalo uz Troju i srušilo se krajem bronzanog doba.
- Sljedeće godine ćemo pokušati da razumijemo posljednji sloj ruševina izvan citadele. Šta im se desilo, kako se desilo i kada se desilo, kaže Aslan.
Turska se nada da će, ukoliko pronađe čvrste dokaze da je to mjesto bilo poprište bitke, privući više turista na ovaj lokalitet, koji predstavlja jedan od najvažnijih iz antičkog doba. Ministarstvo kulture Turske proglasilo je 2018. godinom Troje, a planira i da nizom manifestacija promoviše tu oblast. Između ostalog, biće otvoren muzej sa svim ključnim artefaktima pronađenim na tom lokalitetu.