Poznata je uzrečica da sreća prati hrabre. U slučaju Bila Bentera (Bill) moglo bi se reći da sreća prati uporne. Iako mu je trebalo 20 godina Benter je pobijedio sistem, napravio algoritam koji predviđa ishod konjskih utrka i postao najpoznatiji kockar na svijetu.
Iako se o Bilu Benteru mnogo nagađalo i špekuliralo tokom godina, on nije volio mnogo pričati o svojim uspjesima, no nedavno je ipak odlučio razgovarati s Kitom Čelelom (Chellel) koji piše za svjetski ekonomski portal Bloomberg i otkriti svoj impresivan život.
Kako je ispričao Bloombergu, Benter je većinu svojih 20-ih i 30-ih godina radio na računalnom sistemu koji će mu osigurati da predvidi ishod utrke. Napravio je sistem uzimajući u obzir i javno dostupne oklade za klađenje koje je objavljivao ''Jockery Club'' gdje su se održavale utrke te je, kako je priznao novinaru, samo u jednoj godini uspio zaraditi oko 3 miliona dolara. Klub mu je i dopustio da svoje oklade predaje u elektronskom obliku. Uz partnera koji mu je pomogao napraviti kod, koji je uzimao u obzir više od 120 varijabli po konju, njih su dvojica osvojili najveći dobitak u svom životu. Preko vlastitog algoritma uspjeli su pogoditi Triple Trio.
Pogodili Triple Trio
Za one koji ne znaju mnogo o klađenju, Triple Trio je način klađenja u kojem igrač mora pogoditi prva tri konja, u bilo kojem redoslijedu, u tri različite utrke. A ako niko ne pobijedi, novac prelazi na sljedeću utrku. U konkretnom slučaju bilo je riječ o više od 10 miliona mogućih kombinacija, a Benter i njegov partner uspjeli su napraviti nemoguće.
No, ono što je najzanimljivije u cijeloj priči, jest to da su partneri zaključali sve dobitne listiće i nikada nisu podigli dobitak, a nepodignuti novac ''Jockery Club'' u Hong Kongu dao je u humanitarne svrhe. Novinaru Bloomberga otkrio je da je prije utrke odlučio da, u slučaju pobjede, neće podići dobitak.
Prije utrke napravili su više od 50 hiljada kombinacija, a čak 35 oklada tačno je pogodilo prva tri finalista, dok je jedna oklada ona koja je pogodila redoslijed svih devet konja bila nezapamćeni uspjeh koji im je donio 118 miliona dolara koje nikada nisu podigli.
Sve to ne bi bilo moguće da Benter još kao mladić nije odlučio da će napraviti nemoguće.
Kao mladić, Bil Benter iz Pitsburga po ničemu se nije razlikovao od svojih vršnjaka. Studirao je fiziku i putovao svijetom. Sve dok jednog dana nije odlučio zaputiti se u Las Vegas.
Nije klasični kockar
Nikada nije bio klasičan kockar i kako je priznao novinaru ''samo je djelimično ušao u igru zbog novca, a više zato što su rekli da je to nemoguće''. Mladi kockar u Vegasu je počeo raditi za tri dolara po satu, a zarađeni novac trošio je u kockarnicama isprobavajući savjete iz knjige Edvarda Torpa (Edward Thorp) koji je prvi počeo pisati o taktici brojenja karata u igri Black Jack. Ubrzo je upoznao Elena Vudsa (Alan Woods), Australca koji je s njim dijelio interes, ali i ambiciju.
Njih dvojica, uz još nekolicinu kockara koji su htjeli ''zeznuti'' sistem, živjeli su zajedno i pristojno zarađivali od kockanja. Sve dok jednog dana Bentera nisu odveli iz kockarnice zbog varanja te je cijeli tim završio u Griffin Booku, zloglasnoj crnoj listi na kojima se nalaze imena ljudi kojima je zabranjen ulaz u kockarnicu, koji su vlasnici kockarnica dijelili jedni s drugima.
I tu zapravo Benterova prava priča počinje. Benter je odlučio da se neće vraćati na fakultet te su on i Vuds vegaški Strip zamijenili Biserom Orijenta, fokusirajući se na svjetski poznate utrke konja u Hong Kongu.
Puklo prijateljstvo
Benter se pripremio za odlazak u Hong Kong. Punih devet mjeseci proučavao je statistiku konjskih utrka, a čak je i zaposlio dvije djevojke kako bi mogao obuhvatiti još veći raspon. Kako opisuju u Bloombergu, Benter je 1985. u Hong Kong stigao s tri IBM računala u koferu, no entuzijazam mu je ubrzo splasnuo. Vuds i Benton ubrzo su izgubili sav novac, ali je nedugo zatim puknulo i njihovo prijateljstvo.
Nakon toga nastavio je raditi na svom algoritmu s novim partnerom i usprkos mnogim nedaćama te 2001., tačno 22 godine nakon što je 1979. odlučio napustiti fakultet i otići u Las Vegas. A ostalo je, kako se kaže, historija.
Iako je nastavio s klađenjem i zaradio ogromne svote novca koje se mogu brojati u milijardama, Benton je Bloombergu otkrio kako on nije milijarder jer je velika većina njegovog novca osvojenog na klađenju na utrkama otišla njegovim partnerima u Hong Kongu i SAD-u.
Inače, Benter je poznat i kao filantrop koji je raznim zakladama, dobrotvornim udrugama i univerzitetima donirao svote koje su znale preći i milion dolara.