Britanska kompanija "Hybrid Air Vehicles" (HAV) prije dvije godine svijetu je predstavila najveću letjelicu na svijetu "Airlander 10", hibrid aviona i cepelina, a tada je obavljen i prvi probni let.
Letjelicu je dizajnirala nagrađivana britanska kompanija "Design Q", a nedavno su objavljene i fotografije enterijera u kome će putnici moći da uživaju tokom trodnevnog putovanja.
Letjelica predstavljena početkom avgusta 2016. godine ostala je upamćena po svojoj veličini, ali i dizajnu. Duga je 92 metra, odnosno 18 metara duža od najvećeg putničkog aviona, i vrijedna 25 miliona funti (oko 30 miliona eura), a ime "Marta Gvin" dobila je po supruzi direktora HAV-a.
Prvobitno je zamišljeno da se letjelica koristi u komercijalne i vojne svrhe, ali je HAV u međuvremenu odlučio promijeniti njenu namjenu.
U to ime, nedavno su javnosti predstavljene fotografije enterijera "Airlander-a 10" uz komentar da će letjelica služiti za "luksuzni ekspedicioni turizam".
Kako sada stvari stoje, putnici će imati mogućnost da se u "Airlander-u 10" upuste u trodnevne luksuzne ekspedicije u najrazličitijim dijelovima svijeta, a njihovo putovanje će biti najsličnije onom u skupim superjahtama.
Proizvođač tvrdi da će "Airlander 10" moći da poleti i sleti s "praktično bilo koje ravne površine" i posjeti lokacije do kojih se ne može doći standardnim metodama transporta. Prema riječima kompanije, avion neće imati potrebu za tradicionalnom infrastrukturom, kao što su luke ili aerodromi.
- Putovanje avionom uglavnom se odnosi na to da se od tačke A do tačke B stigne što je brže moguće. Ono što mi nudimo je način da putovanje postane uživanje - rekao je izvršni direktor HAV Stiven Mekglenan.
Kompanija vjeruje da se "Airlander 10", osim za ekspediciona putovanja, može koristiti i za druge funkcije, uključujući nadzor, komunikacije, pružanje pomoći i u misijama za potragu i spašavanje.
"Airlander 10" može primiti 18 putnika, koji će tokom trodnevnog putovanja uživati u obilju luksuza, a jedino čime se letjelica ne može pohvaliti jeste brzina, mada cilj putovanja i nije brzina, već uživanje.
Turisti će na raspolaganju imati odvojene spavaće sobe, bar, dnevni boravak, a tokom putovanja sve vrijeme će moći da posmatraju predjele koje prelijeću, jer će letjelica imati prozore od poda do plafona.