Statua jedinstva, koja je danas svečano otkrivena u Gudžaratu, na zapadu Indije, najveća je na svijetu, a posvećena je čovjeku koji je, zajedno s Mohandasom Gandijem i Džavaharlalom Nehruom, utro put stjecanju nezavisnosti Indije od Velike Britanije.
Valabhaj Sardar Patel, poznat i kao Gvozdeni čovjek Indije, bio je prvi ministar unutrašnjih poslova i zamjenik premijera nezavisne Indije, a pripadaju mu zasluge za doprinos ujedinjenju stotine država u koherentan, funkcionalan entitet.
Kip je izgrađen od bronze i čelika, a visok je 182 metra (kao četiri Kipa Slobode postavljena jedan na drugi, uključujući i baklju). Patelov palac na nozi viši je od skele koju su radnici postavili prilikom završnog dotjerivanja.
Premijer Narendra Modi
Spomenik je otkrio indijski premijer Narendra Modi, na čiju inicijativu je i izgrađen, s ciljem da se vrati ugled “zaboravljenim” liderima, navode agencije.
- Patel je želio da Indija bude snažna, čvrsta, nježna, oprezna i prilagodljiva nacija, mi radimo na tome - rekao je Modi na današnjoj ceremoniji otkrivanja statue.
Prije nekoliko dana, u nedelju, Modi je izjavio:
- Svaki Indijac će biti ponosan na činjenicu da se najviša statua na svijetu nalazi u Indiji. Sardar Patel, koji je povezan sa zemljom, sada će krasiti i nebo - rekao je Modi u nedjelju. Uvjeren sam da će svaki Indijac s ponosom pričati svijetu o ovom velikom dostignuću.
Fond za izgradnju statue dolazi iz vlade, državnih kompanija i drugih institucija, a bilo su potrebna 33 mjeseca da se u potpunosti izgradi.
Statua Patela obučenog u tradicionalnu nošnju, sa šalom preko ramena, sačinjena je od 210.000 kubnih metara cementa, 25.000 tona čelika i 1.700 tona bronze, a koštala je 400 miliona dolara i nalazi se iznad brane “Sardar Sarovar” kod grada Vadodara.
Starješine lokalnih plemena prethodno su najavile da će bojkotovati ceremoniju otkrivanja spomenika zbog ugrožavanja prirodnih ljepota, prenijela je indijska televizija NDTV.
- Ove šume, rijeke, vodopadi, zemlja i poljoprivreda omogućile su generacijama da prežive - napisali su u otvorenom pismu, koje je citirala televizija.
- A sada sve uništavaju i planiraju slavlje. Da li mislite da je to kao da slavite nečiju smrt? Mi to tako osjećamo - navodi se u pismu.
Oni su također naveli da su stotine miliona dolara utrošene na statuu mogle bolje da se iskoriste, između ostalog, za obnovu nepouzdanog kanalizacionog sistema.
- Ovo je urađeno u svrhu ubiranja političke koristi, jer plemenske zajednice u Gudžaratu i dalje pate i nemaju ni ono osnovno što je potrebno za život - rekao je lokalni lider.