Njega novorođenčeta je jako bitna, ali mnogi od nas nisu sigurni koja njega je najbolja, naročito roditelji kojima je to prvo dijete.
Često bivamo zbunjeni od mnogobrojnih savjeta kako stručnjaka, tako i najbliže porodice. Kako da ga kupaju i hrane, povijaju i brinu o osjetljivom pupku, sve su to pitanja koja "muče" roditelje, a njega bebe i postupanje sa njom u prva tri mjeseca života su važni.
Objašnjavajući fenomen tek rođenog novog života, pedijatar profesor dr Branimir Nestorović iz Univerzitetske dečje klinike u Tiršovoj kaže:
- U prvom mjesecu života novorođenčad imaju dosta problema sa adaptacijom na spoljnu sredinu. Nauka još nije uspjela da odgonetne zašto su toliko nemoćna i potpuno zavisna od majke. Postoje pretpostavke izvučene iz poređenja sa drugim primatima ali ne i jasni dokazi. U svakom slučaju, zbog nezrelosti regulatornih sistema mora da se poštuje ritam novorođenčeta. Mora da se hrani kada god je gladno, bilo dojenjem ili formulama. Ukoliko mogu, majke uvijek treba da doje svoje bebe, međutim, ukoliko iz nekog razloga majka ne može da doji, adaptirano mlijeko je adekvatna zamjena. Veoma je važno, bez obzira na način ishrane, da se bebama poslije svakog obroka da malo vode. Kod novorođenčadi je mehanizam koncentrovanja mokraće nezreo, pa su sklona gubitku tečnosti, odnosno dehidraciji.
Na šta još treba obratiti pažnju?
- Usljed slabe regulacije tjelesne temperature tek rođene bebe treba da budu adekvatno obučene. Ne smiju da budu pretopljene, jer lako mogu da dobiju visoku temperaturu. I veoma je važan dodir majčine ruke, pa dijete treba mazati neutralnim kremama, najbolje sa mirisom kamilice ili lavande. Uz to, neprekidno im treba tepati.
Prema novim preporukama novorođenčad se ne kupaju već samo brišu?
- Nema dokaza da brisanje vlažnim maramicama umanjuje broj infekcija na koži. Studija sa Univerziteta u Kardifu čak je pokazala da pojedine vrste vlažnih maramica šire infekciju. Osim toga, uništavanje bakterija na koži potencijalno je štetno, jer one čine eko-sistem koji sprečava mnoge bolesti, kao što je, na primjer, ekcem. Industrija vlažnih maramica vrijedna je pola milijarde funti samo u Engleskoj, pa tako treba i tumačiti ovakve preporuke. A predstavlja i ozbiljan ekološki problem. Što se tiče održavanja pupka, ne treba ga prskati nikakvim sprejovima. Pupak treba da bude stalno suh, ukoliko vlaži treba ga osušiti blagim fenom, a ukoliko ima sukrvice novorođenče treba odvesti ljekaru.