Konsultacije su počele jučer u Madridu, a nastavljene su danas na dva odvojena sastanka, a potom je UEFA-a zvanično potvrdila. Konačno smo saznali kako će Liga prvaka izgledati od sezone 2024/2025, kada će elitno evropsko takmičenje biti prošireno s 32 na 36 klubova.
Jedno mjesta viška će svakako pripasti petoj ligi na UEFA-inoj listi, što je već godinama Francuska, mada su se Portugalci opasno približili. Ono drugo će biti rezervisano za "šampionski put" kvalifikacija. S tim da je do sada do grupe stizalo četiri šampiona iz slabije rangiranih zemalja, a ubuduće će taj broj biti povećan na pet.
A ona glavna vijest tiče se polemike koja je izazvala najviše pažnje. One oko dva mjesta koja su – to je bila javna tajna, čuvana za najjače lige Evrope, samo što su to svi izbjegavali glasno da izgovore, jer su navijači širom Evrope generalno bili protiv. Hvalili su UEFA-u kada je odbila nalet klubova zainteresovanih da osnuju Superligu, ispostavilo se da su ipak napravile ustupak.
Istina, ne baš kakvom su se nadali, jer je prva ideja Evropskog udruženja klubova (ECA) bila da se dva mjesta dodijele klubovima sa najvećim koeficijentom koji nisu kroz domaće prvenstvo izborili plasman u Ligu prvaka. Recimo, da to pravilo važi sada, sljedeće jeseni bi se okoristili Mančester junajted ili Roma. Viljareal bi za malo “izvisio”.
Takav prijedlog naišao je na veliki otpor i njihovih zemljaka, jer bi tako moglo da se desi da velikani poput pomenutih, konkretno Mančester junajteda, vječno zadrže pozicije ispred naprimjer Lestera koji je prošle sezone bio peti. Sva državna prvenstva zato su bile protiv korištenja klupskog koeficijenta radi dopune Lige prvaka. Podsetimo samo, klupski koeficijent se određuje na osnovu igara u Evropi u posljednjih pet godina.
Stoga će se ići na kompromis. Dva mjesta tako će dobiti - ne klubovi, nego lige, opet na osnovu koeficijenata, ali ne petogodišnjih, već samo bodova osvojenih u protekloj sezoni. Da je takvo pravilo sada na snazi u Ligu prvaka bi preko reda išli Totenhem i PSV, jer niko u ovoj sezoni nije osvojio više bodova od klubova iz Engleske i Nizozemske. Uspjeh Nizozemske je ipak izuzetak. U posljednjim godinama uvijek su najviše bodova osvajale najveće lige - Engleska, Španija ili Njemačka.
U UEFA-i ovakav potez brane tvrdnjom da je ta praksa u skladu sa evropskim shvatanjem da se plasman zaslužuje rezultatima. Pride će pričati da se time daje veći značaj rezultatima u Ligi Evrope i Ligi konferencije. Mada se nama opet čini da će veliki biti povlašteni. S tim da će ovime biti spriječena mogućnost da Englezi, samo primera radi, dobiju šest klubova u Ligi prvaka. Limit će biti postavljen na pet predstavnika, plus osvajač Lige Evrope - naravno.
Podsjetimo, četiri dodatna mjesta u Ligi prvaka nastala su odlukom UEFA-e da od 2024. elitno takmičenje broji 36 umjesto 32 kluba. Igrat će se po takozvanom “švajcarskom modelu”: Svih 36 klubova bit će rangirano na jednoj tabeli, iako neće igrati svako sa svakim.
Prvobitan plan bio je da se igra 10 utakmica, pet kod kuće i pet na strani, uvijek sa različitim protivnicima različite snage, ali je sada dogovoreno da umjesto pomenutih deset svaki klub igra osam mečeva. Trenutno svaki učesnik Lige prvaka ima zagarantovanih šest utakmica u grupi. Tih osam kola igrat će se u 10 "evropskih sedmica". Dvije će biti rezervisane samo za Ligu Evrope i Ligu konferencije.
U Ligi prvaka igrat će se osam kola, po četiri meča kod kuće i na strani. Nema grupa, uvijek različiti protivnici, neće svi igrati sa istim rivalima. Međutim, svakako će klubovi biti podijeljeni po šeširima kako bi imali protivnike otprilike ujednačenog kvaliteta. Prvih osam timova ide direktno u osminu finala. Timovi rangirani od devete do 24. pozicije će u dvomeču baraža odlučivati ko će biti preostalih osam učesnika osmine finala.
Slične promjene će važiti i za Ligu Evrope (osam utakmica u grupnoj fazi) i Ligu konferencije (šest utakmica u grupnoj fazi), a obje će umjesto dosadašnja 32 kluba brojati po 36 učesnika.