PARIZ 2024

Koje zemlje imaju najviše medalja na Olimpijskim igrama: Hrvatska najbolja u regionu, sjajni Maršan pojedinačno

Bosna i Hercegovina, nažalost, nije uspjela doći do prve olimpijske medalje u historiji

Matić, Le Maršan, Bajls, Đoković i Duplantis. AP

7.8.2024

Olimpijske igre u Parizu polako ulaze u samu završnicu. Ljubitelji sporta će uživati u najvećoj sportskoj smotri na svijetu do 11. avgusta, a bit će zanimljivo vidjeti koja država će na kraju biti na tronu po broju medalja.

Gledajući trenutno stanje, na vrhu su Sjedinjene Američke Države koje imaju ukupno 89 medalja. Od toga je 25 zlatnih, po čemu su Amerikanci najbolji.

Superiorni Amerikanci

Tri zlatne medalje Amerikanci su osvojili u gimnastici gdje je briljirala nestvarna Simon Bajls (Simone Biles).

Pet su donijeli atletičari - Noa Lajls (Noah Lyles), Hol Hoker (Cole Hocker), Rajan Kruzer (Ryan Crouser), Gabrijele Tomas (Gabrielle Thomas) i Valarie Alman (Allman).

Kristen Faulkner je bila pobjednica cestovne biciklističke utrke, a zlato je osvojila i ženska ekipa u pistovnom biciklizmu.

Li Kiefer (Lee) i ženski tim bili su najbolji i u mačevanju. Skoti Šefler (Scottie Scheffler) je osvojila zlato u golfu, dok je u veslanju muški tim pomeo konkurenciju.

Zlato iz bazena

Bez konkurencije u streljaštvu bio je Vinsent Henkok (Vincent Hancock). Zlatnu medalju u surfanu osvojila je Karolin Marks (Caroline) i onda dolazimo do plivanja gdje je čak osam najsjajnijih odličja osvojila Amerika.

Keti Ledeki (Katie Ledecky) je bila zlatna na 800 i 1.500 metara slobodnog stila. Kejt Daglas (Kate Douglas) je pobijedila na 200 metara prsno. 

Tori Huske (Torri) je bila zlatna na 100 metara delfin, a Bobi Finke (Bobby) na 1.500 slobodnog stila.

Zlato je stiglo i u sljedećim disciplinama: žene štafeta 4x100 metara mješovito, muškarci štafeta 4x100 metara slobodno i mješovita štafeta 4x100 metara mješovito. Najbolja u hrvanju do 68 kilograma bila je Amit Elor. 

Iza SAD je Kina koja ima 61 olimpijsko odličje osvojeno u Parizu do sada, od kojih je 23 onih najsjajnijih. 

Na trećem mjestu je Australija s 39, od kojih je 17 zlatnih. Više odličja od Australije ima Francuska, ukupno 48, ali od njih 13 je zlatno.

Bolno za Francuze je sigurno ispadanje rukometne reprezentacije od Njemačke (34:35) u četvrtfinalu nakon velikog preokreta i drame.

U trenutku pisanja ovog teksta, peta po broju medalja je Velika Britanija. Ima 12 zlatnih odličja, koliko i Japan, ali kada se zbroje sve medalje omjer je 48:30.

Južna Koreja ima 11 zlatnih medalja, Italija i Nizozemska po devet, a Njemačka osam.

Po dva zlata

Kada je riječ o zemljama iz regiona, najbolje kotira Hrvatska koja je trenutno 20. na generalnom poretku s dva zlata, jednim srebrom i tri bronze.

Zlato su donijele džudistkinja (-70kg) Barbara Matić i veslači Martin i Valent Sinković. Srebro je osvojila teniserka Dona Vekić (Donna), a bronzu Sandra Elaksević (bacačica diska), Miran Maričić (streljaštvo) i Lena Stojković (tekvondo).

Srbija ima dvije zlatne medalje. Novak Đoković je pomeo konkurenciju u tenisu, a Zorana Arunović i Damir Mikec u streljaštvu.

Andreja Leski je donijela jedinu medalju za Sloveniju do sada i to zlatnu u džudu u kategoriji do 63 kilograma.

Kosovo ima srebro (Distrija Krasnići - džudo) i bronzu (Laura Fazliu - džudo).

Bosna i Hercegovina, nažalost, nije uspjela doći do prve olimpijske medalje u historiji.

Podsjetimo, našu državu u Parizu predstavljali su Lana Pudar (plivanje), Jovan Lekić (plivanje), Larisa Cerić (džudo), Aleksandra Samardžić (džudo) i Mesud Pezer (bacanje kugle).

Zanimljivo da je u Parizu do prve medalje stigla Santa Lucija ili Sveta Lucija, malo ostrvo sa oko 180.000 stanovnika.

Džulijen Alfred (Julien) je slavila u kraljevskoj trci na 100 metara na Olimpijskim igrama u Parizu, ispred Šakari Ričardson i Melise Džeferon iz Sjedinjenih Američkih Država.

Najbolji pojedinačno

Gledano pojedinačno, najbolji je Leon Maršan (Marchand) koji je osvojio pet medalja (četiri zlata i i jednu bronzu).

Pet medalja osvojili su još Tori Huske (tri zlata i dva srebra) i Moli O'Kalagan (Mollie O'Callaghan - tri zlata i po srebro i bronzu), dok je do četiri odličja došla Simon Bajls (tri zlata i srebro).

Poredak po broju osvojenih medalja. Screenshot

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.