BIH

Ivanić: BiH neće uskoro u NATO

Avaz.ba

5.8.2017

Mladen Ivanić, član predsjedništva BiH, ne vjeruje da će Bosna i Hercegovina uskoro ući u NATO, niti da će biti promjena Dejtonskog sporazuma, a geopolitičke poruke i nagoveštaje da budući procesi u regionu idu u tom pravcu smatra političkim provokacijama određenih centara moći i lobističkih grupa. 

- U BiH nema konsenzusa o ulasku u NATO, ali, ima u Republici Srpskoj. Dok god je Srbija neutralna, srpski političari u BIH zastupat će taj stav i teško će se naći neki koji će glasati za ulazak u NATO - kaže Ivanić. 

On smatra da je besmislena ocjena Instituta IFIMES iz Ljubljane, koji posjetu Zorana Zaeva Sarajevu vidi kao zajednički ubrzani put BiH i Makedonije za ulazak u NATO i EU i kao svojevrsni signal Aleksandru Vučiću da se priključi i podrži Zajeva i Makedoniju. 

- Bio sam prisutan na sastanku sa gospodinom Zajevim i nije bilo riječi o NATO. Govorili smo o našim međusobnim odnosima, o potrebi da se otvori direktna avionska linija Sarajevo - Skoplje, o potrebi da se poveća ekonomska razmena. O NATO, ne - jasan je Ivanić. 

Podsjeća da je njegov prethodnik, koji je bio iz Dodikove partije, potpisao zahtjev za aktiviranje MAP-a, ali je jedan od uslova za to bio i knjiženje vojne imovine u korist institucija BIH, sa čim se ne slažu u Republici Srpskoj.

- To je jedan potpuno apsurdan uslov koji je nastao kao rezultat unutrašnjopolitičke bitke, odnosno insistiranja Bošnjaka, a NATO ga je u takvim okolnostima stavio kao uslov - kaže Ivanić. On precizira da u BiH postoji 57 takozvanih vojnih perspektivnih lokacija. Od toga su 19 u Republici Srpskoj koja se protivi da one budu uknjižene kao imovina BIH, pa će to, navodi, biti predmet odlučivanja na sudu.

- Zato mislim da priča o članstvu BIH u NATO nije realna bar jedno 10-12 godina - ocijenjuje i kaže da su mu zato smiješne analize koje se izvlače iz konteksta posjete jednog premijera drugoj zemlji. 

Vraćajući se na pitanje otkud u posljednje vrijeme špekulacije, poput navodnih informacija IFIMES-a iz Brisela i Washingtona da se priprema, a sve zbog ruskog utjecaja na Srbiju, moduliranje Dejtonskog sporazuma, odnosno ukidanje paralelnih specijalnih veza država potpisnica tog dokumenta, ili pisanje Wall Street Journala da bi srpska vlada mogla, uz rusku podršku, da anektira dijelove Bosne naseljene Srbima, Ivanić ocijenjuje da su to besmislene teze, naručene i plaćene od lobostičkih grupa. 

- Kada bi se otvorilo pitanje velike revizije Dejtona, automatski bi se na stolu našle tri koncepcije. U Sarajevu, sigurno BIH bez entiteta, u Banjoj Luci nezavisna Republika Srpska, u Mostaru, vjerovatno, osnivanje trećeg entiteta - kaže Ivanić.

Prema njegovim riječima, svi dosadašnji pokušaji revizije Dejtona su propali i ozbiljne zemlje znaju da od toga nema ništa. 

- Zbog toga mislim da je pothranjivanje te ideje, davanje lažne nade, koja se daje posebno nekim političkim strukturama u Sarajevu. Ovo što sad imamo je okvir u kome se mi možemo kretati u narednih 15 - 20 godina - kaže Ivanić. 

Ivanić kostatira da je evidentno da je Balkan postao predmet sukobljavanja i političke borbe, prije svega SAD i Rusije, te da je tu i Evropska unija koja ima svoj interes, i ističe da mu nije baš drago što se veliki tuku oko nas.

- Jer, kad se veliki tuku oko nas, onda mi, mali, možemo imati ozbiljne probleme - kaže Ivanić. 

Na pitanje da li u nekim razmišljanjima - koja se mogu čuti u reakcijama na dijalog o budućnosti Kosova koji je pokrenuo predsjednik Vučić - možda vidi neke paralele ili mogući benefit vezan za budućnost republike Srpske, Ivanić kaže da ne vidi. 

- Srbija ne prihvata nametnutu nezavisnost Kosova i Metohije i ja to potpuno razumijem. A bez toga je nemoguće tražiti nezavisnost Republike Srpske - jasan je Ivanić. 


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.