Nivo zagađenja zraka u Bosni i Hercegovini je alarmantno visok, što je čini jednom od najzagađenijih zemalja u svijetu, a Sarajevo najzagađenijim evropskim gradom, istaknuto je danas na seminaru u okviru manifestacije "Pričajmo o zraku", koja će danas poslijepodne biti održana u Sarajevu.
Organizator seminara i konferencije je Ambasada Švedske u BiH, a povod za održavanje konferencije je pokretanje kampanje za podizanje svjesnosti o zagađenju zraka u BiH te predstavljanje rezultata projekta čiji je fokus na kvaliteti zraka i upravljanju zrakom.
Ovaj projekt provodi Švedska agencija za zaštitu okoliša u BiH (SEPA), u saradnji sa Federalnim hidrometeorološkim zavodom BiH i Hidrometeorološkim zavodom Republike Srpske.
Ambasador Švedske u BiH Anders Hagelberg u svom je uvodnom obraćanju kazao da je, iako upoznat sa izazovima i problemima u kada je u pitanju zagađenje zraka u BiH, bio jako iznenađen sa veličinom tog problema kada je prvi put došao u BiH.
- Situacija koju je ovdje zatekao najgora je od ičega što je dosada vidio - istakao je ambasador, navodeći primjere Tuzle i Sarajeva kao dva grada sa najvećim zagađenjem zraka u BiH.
Ukazao je na to da, osim što zagađenje zraka ozbiljno utiče na zdravlje velikog broja ljudi, utiče i na ekonomiju jedne zemlje te da je ovo pitanje jedno od ključnih u kontekstu pridruživanja Evropskoj uniji (EU).
- Stoga BiH mora pokazati snažnu posvećenost rješavanju pitanja kvalitete zraka - naglasio je.
Po mišljenju švedskog ambasadora potrebna je veća uključenost i angažiranost političkih lidera u BiH u rješavanju ovog problema, zbog čega je apelovao na političare na najvišim nivoima da preuzmu vodstvo u tom kontekstu.
Također, napomenuo je da postoji i potreba za ulaganjem u infrastrukturu u BiH što bi moglo dovesti do smanjenja zagađenosti zraka, a, kako je rekao, Švedska je već dobila neke takve zahtjeve od BiH.
Prisutnim se obratila i savjetnica u Ministarstvu vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Brankica Pandurević koja je izrazila zadovoljstvo činjenicom što je Ambasada Švedske u BiH prepoznala ovaj problem te što je pokrenula ovakav projekt.
Posebno je ukazala na podatak Svjetske zdravstvene svjetske organizacije po kojem je od zagađenja zraka u BiH umrlo 223 ljudi (na 100.000 stanovnika), dok u Švedskoj taj broj na isti broj stanovnika iznosi 0,4 posto.
- Taj podatak nam govori da ćemo učiti od najboljih - zaključila je Pandurević.
Nakon uvodnih obraćanja, predstavnici SEPA-e prezentirali su svoje aktivnosti koje su proveli tokom prethodnih šest mjeseci te identificirali mjere koje bi trebale biti poduzete na poboljšanju kvalitete zraka u BiH.