Član Predsjedništva BiH Mladen Ivanić neposredno prije odlaska u Brisel govori o predstojećim susretima s visokim evropskim zvaničnicima, ali i sastanku u Istanbulu koji je izazvao oprečne reakcije u javnosti te odnosima u samom Predsjedništvu BiH.
Ivanić, također, otvoreno odgovara na pitanje o kandidaturi na oktobarskim izborima, pišu Vijesti.
Putovanje u Brisel
Poznato je da će članovi Predsjedništva BiH na sastanku s predsjednikom Evropske narodne stranke (EEP) Žozefom Dolom (Joseph) razgovarati o izbornom zakonodavstvu BiH. Ranije ste rekli da na sastanak odlazite relaksirano, jer je problematika vezana za izbor delegata u Domu naroda FBiH i izbor hrvatskog člana Predsjedništva. Kakva su Vam očekivanja neposredno prije odlaska u Brisel?
IVANIĆ: Prije svega, smatram da je jako dobro što se Dol, kao predsjednik najjače grupacije u Evropskom parlamentu, interesira za prilike u BiH. To je čovjek koji ima svakodnevnu komunikaciju s najmoćnijim premijerima i predsjednicima u Evropi, te čovjek koji je pokazao iznenađujuće veliki interes za BiH.
Do posjete je došlo nakon što je on zadnji put bio u BiH, kada je vidio dubinu političkih problema sa kojima se BiH, ali prije svega FBiH suočava zbog velikih unutrašnjih problema i razlika u vezi sa Izbornim zakonom BiH. Ne očekujem da će Daul ponuditi neka konkretna rješenja, mada možda toga i bude, jer mi je poznato da je jedan broj ljudi pokušavao da nađe neutralna razmišljanja.
U cjelini, očekujem vrlo ozbiljno upozorenje prema nama da bi kriza koja se nazire zbog Izbornog zakona BiH imala duboke i dugoročne posljedice, posebno prema evropskom putu, te da bi značajno unazadila BiH. Kao članice Evropske narodne partije, i SDA i HDZ BiH i PDP u tome imaju svoju odgovornost.
U vezi sa sastankom sa predsjednikom Evropske komisije Jean-Claude Junckerom pojavile su se nedoumice. Da pojasnimo - da li će svi članovi Predsjedništva BiH sastati sa ovim evropskim zvaničnikom u Briselu i koje teme će biti na dnevnom redu?
IVANIĆ: Ja sam taj poziv dobio kasno, jučer, a ranije sam preuzeo neke druge obaveze i međunarodne sastanke, tako da zaista neću biti u mogućnosti da budem u Briselu i da prisutan na sastanku u petak. Ne znam kakva je pozicija druga dva člana Predsjedništva BiH.
Pretpostavljam da je jedina moguća tema razgovora stanje u kojem se BiH u odnosu sa EU, zahtjevi, lobiranja, želja da se dobije status kandidata i koliko znam, naš poziv predsjedniku Junker (Juncker) da dođe u Sarajevo i da se na licu mjesta uvjeri u to šta se stvarno događa.
Gospodine Ivaniću, jeste li uoči puta u Brisel razgovarali sa Bakirom Izetbegovićem i Draganom Čovićem? Sa kakvim stavom će kolektivni šef države nastupiti u razgovorima sa evropskim zvaničnicima?
IVANIĆ: Mi kod predsjednika Daula idemo kao lideri ili članovi najvažnijih partija koje čine većinu u Vijeću ministra. Dakle, ne kao Predsjedništvo, više idemo kao političke ličnosti. U takvim uvjetima nije realno očekivati zajednički pogled, jer su razlike, posebno u vezi sa Izbornim zakonom BiH, ogromne kada su u pitanju odnosi između SDA i HDZ-a BiH.
Ja tu mogu i hoću pokušati da budem u jednoj vrsti konstruktivne uloga, u onoj mjeri u kojoj to bude zavisilo od mene. No, odgovornost za rješavanje te glavne teme koja će biti prisutna u ovim razgovorima, ipak je na SDA-u i HDZ-u BiH. Drugi mogu biti konstruktivni, mogu pomoći i nuditi neku vrstu medijacije, ali suština rješenja mora biti u odnosu SAD i HDZ BiH, jer su to dvije partije koje imaju najveću odgovornosti da taj problem riješe.
Još jedan sastanak je u fokusu javnosti i to onaj u Istanbulu, u kojem su učestvovali član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović, predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i turski predsjednik Erdogan. Niz reakcija uslijedilo je po tom pitanju. Kako ih tumačite, posebno onu predsjednika RS Milorada Dodika, te kako ste generalno vidjeli ovaj susret?
IVANIĆ: Smatram da je bilo previše upotrebe za domaću političku javnost u cjelini. Tuđe izjave ne bih komentarisao. Ranije sam rekao, a to stvarno i misli, svaki sastanak je koristan. Jedino što sam htio naglasiti jeste da mi nismo imali zajedničku platformu, a svaki od članova Predsjedništva BiH ima pravo i treba da razgovara, jer je bolje da se razgovara, nego da se sukobljava. Ukoliko se rješenje u vezi sa gradnjom autoputa pokaže kao tačno, smatram čak da je ono korektno, ali to zaista treba uvesti u institucije sistema. Entitetski parlamenti jedini su zaduženi za to.
Korektnosti prema partnerima
PDP zvanično je potvrdio da ćete biti kandidat na oktobarskim izborima za jednu od dvije najviše funkcije. Koja Vam je draža - član Predsjedništva BiH ili predsjednik RS?
IVANIĆ: Nije pitanje šta mi je draže. Bio sam član Predsjedništva BiH i mislim da sam ovaj posao radio korektno, dobro po interese RS, a trudio sam se da ne pravi konflikte kada je u pitanju BiH. Kao i ostali koji su nekada bili birani, volio bih da budem na tom mjestu. Tu se više vidim.
No, iz korektnosti prema partnerima, prije svega SDS-u koji je najveća partija, treba ostaviti otvorene mogućnosti i vidjeti šta su njihovi stavovi, te onda donijeti definitivnu odluku.
Dakle, spremni ste da u tom pogledu maksimalno sarađujete sa SDS-om?
IVANIĆ: Red je da se razgovara. Zavisno od rješenja, i ja ću donositi sopstvene odluke, pišu Vijesti.