Federalna vlada usvojila je Informaciju o stanju poduzetničke infrastrukture u Federaciji BiH i zadužila Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta da nastavi aktivnosti na izradi informacijskog sistema s internet-portalom poslovnih zona u FBiH i pravnih propisa iz ove oblasti, s ciljem što boljeg uređenja poduzetničke infrastrukture.
Poduzetnička infrastruktura je veoma važna karika u stvaranju dobrog poslovnog okruženja. Ona obuhvata poduzetničke zone i poduzetničke potporne institucije u koje spadaju poslovni inkubatori, poduzetnički akceleratori, tehnološki i poslovni parkovi, poduzetnički centri, razvojne agencije i sl. Poslovna infrastruktura direktno utječe na ubrzanje razvoja poduzetništva, ravnomjerniji regionalni razvoj, privlačenje investicije i povećavanje zapošljavanja.
Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta je u okviru provođenja poticajnih mjera od 2004. do 2017. godine uložilo više od 19 miliona maraka za razvoj poduzetničke infrastrukture, a od toga više od 18 miliona maraka za poslovne zone.
Inkubatori, tehnološki parkovi, poduzetnički centri i razvojne agencije su veoma bitne podržavajuće institucije za razvoj malih privreda, ali poslovne zone su najvažniji i najzastupljeniji segment poduzetničke infrastrukture i veoma značajan instrument privlačenja investitora.
U Federaciji BiH trenutno postoji 11 poslovnih inkubatora, četiri tehnološka i jedan poslovni park. Tu je još 15-ak poduzetničkih centara, osam lokalnih, jedna kantonalna i pet regionalnih razvojnih agencija. Od 2015. godine do danas, uz podršku vladinih i nevladinih institucija, osnovana su dva nova inkubatora, jedan poslovni park i jedan poduzetnički centar.
Prema raspoloživim podacima, dobivenih od jedinica lokalne samouprave, u Federaciji BiH postoji oko 110 poslovnih zona. Od tog broja njih 15-ak nisu aktivne, dok je kod ostalih stepen aktivacije različit. Većina zona je formirana na zemljištu koje nije imalo izgrađenu infrastrukturu (tzv. zelene zone i u vlasništvu su JLS), dok su parcele vlasništvo gospodarskih subjekata.
Postotak iskorištenosti zemljišta u poslovnim zonama u FBiH je oko 50 posto. Prema trenutnim informacijama, u poslovnim zonama FBiH posluje više od 1.200 poslovnih subjekata. Većina njih, oko 60 posto, pripada proizvodnim, a 40 posto ih je iz uslužne djelatnosti.
Posljednjih nekoliko godina zabilježeni su veoma dobri efekti i s aspekta ulaska novih gospodarskih subjekata u ove zone i, što je najvažnije, evidentno je povećano novoupošljavanje u zonama koje je finansiralo Federalno ministarstvo razvoja, poduzetništva i obrta. Broj novih MSP-a u podržanim zonama je veći od 70, a broj novouposlenih u tim poslovnim zonama je veći od 1.400, što je znatno bolji rezultat nego u ranijim razdobljima Vlade.
S ciljem rješavanja stanja u poduzetničkoj infrastrukturi u Federaciji BiH, Federalno ministarstvo je krenulo u provođenje dva veoma značajna projekta: izrada informacijskog sistema s internet-portalom poslovnih zona FBiH i procjena utjecaja za Zakon o unapređenju poduzetničke infrastrukture u FBiH.
Projekt informacijskog sistema, s internet-portalom poslovnih zona Federacije BiH, radi se u saradnji s međunarodnom nevladinom organizacijom CRS i uz sufinansiranje USAID-a. On bi kao rezultat trebao imati kreiranu jedinstvenu informacijsku bazu poduzetničke infrastrukture i uspostavljen internet-portal poslovnih zona u FBiH. Ovim putem će, na jednom mjestu, biti sakupljane informacije o trenutnim i planiranim poduzetničkim zonama u FBiH.