Ambasadorica Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini Morin Kormak (Maureen Cormack) danas je, zajedno s ministricom finansija Federacije BiH Jelkom Milićević i predstavnicima svih 10 kantona, predstavila sistem „e-budžet“.
Riječ je o sistemu koji omogućava svim korisnicima Federacije BiH da svoje budžete primaju na najsavremenijoj platformi, a time će svi kantoni automatski biti povezani u procesu planiranja budžeta Ministarstva finansija FBiH.
Ovim projektom u velikoj mjeri bit će olakšani, ubrzani i standardizirani procesi upravljanja budžetom.
Pokretanje sistema „e-budžeta“ označava završetak značajne tehničke pomoći koju pružaju USAID-ov Projekt reforme fiskalnog sektora (FAR) i Projekt jačanja državnih institucija i procesa (SGIP).
Ambasadorica Kormak naglasila je da je često pitaju može li dovesti više američkih kompanija koje bi investirale ovdje.
- Mnogo njih je i došlo. Pogledali su kakvo je stanje, a prije nego što se ozbiljno upuste u bilo kakvo investiranje, potrebno je da im omogućimo fer-plej na bh. tržište. Nažalost, oni su često suočeni s korupcijom na tržištu – rekla je Kormak.
Pomoću ovog projekta, kako je kazala Kormak, nastojat će spriječiti korupciju, a to namjeravaju uraditi kroz dvije stvari.
- Prva je povećanje transparentnosti, a druga smanjenje nivoa diskrecije, odnosno mogućnosti prava pojedinaca zvaničnika da utječu na raspodjelu sredstava u budžetu - kazala je ambasadorica.
USAID FAR je osigurao softver, hardver i obuku za svih 10 kantonalnih ministarstava finansija i Ministarstvo finansija FBiH, a modul procjene finansijskog utjecaja USAID-ovog projekta SGIP će pak omogućiti unošenje podataka u realnom vremenu, a koji će biti dostupni javnosti.
Do sada USAID je u ovaj projekt i praćenje budžeta uložio 750.000 KM.
- Pred nama je izborna godina i nadam se da će građani BiH iskoristiti i izaći glasati i odabrati one zvaničnike koji će im pomoći da se unaprijedi stanje u zemlji, da se smanji korupcija i, naravno, da se poboljša upravljanje javnim sredstvima – dodala je Kormak.
Ministrica Milićević kazala je da je ovaj projekt potvrda dobre saradnje BiH i SAD te da je riječ o jedinstvenom projektu po tome što su u njegovoj izradi aktivno učestvovali ljudi iz kantona, ministri i stručni saradnici.
- Ovo je svojevrstan domaći proizvod. Imali smo i tehničku pomoć, ali i to su radili domaći ljudi, odnosno Ministarstvo finansija - rekla je Milićević.