SUSRETI

Borovac - Désir: Sigurnost novinara je preduvjet slobode medija

Fena

20.4.2018

Ministrica za ljudska prava i izbjeglice BiH Semiha Borovac sastala se danas s Harlemom Désirom, koji boravi u prvoj službenoj posjeti našoj državi od preuzimanja pozicije predstavnika OSCE-a za slobodu medija.

Sastanku su prisustvovali i šef Misije OSCE-a u Bosni i Hercegovini Brus Berton (Bruce) i ambasador BiH pri OSCE-u, UN-u i drugim međunarodnim organizacijama u Beču Sanjin Halimović.

Désir je istaknuo da je sigurnost novinara preduvjet slobode medija i prioritet u njegovom radu, naglašavajući da je od izuzetnog značaja politička i javna osuda napada na novinare te dosljedno provedene istrage u svakom pojedinačnom slučaju ugrožavanja sigurnosti novinara.

S tim stavom usaglasila se i ministrica Borovac, ponovivši raniji stav da je napad na novinare neophodno definirati kao posebno krivično djelo napada na službenu osobu.

- Podsjetila je da je na takvom zaključku insistirala i na tematskoj sjednici Zajedničke komisije za ljudska prava Parlamentarne skupštine BiH, koja je organizirana na temelju Izvještaja o slobodi govora i stanju medijskih sloboda u BiH, a koji je izradilo Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice u saradnji s ministarstvima sigurnosti i pravde te predstavnicima više od 60 medijskih redakcija i udruženja novinara u našoj državi - navode iz Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH.

Kao jedan od navećih problema u radu novinara u BiH istaknuti su teški socijalno-ekonomski uvjeti rada novinara, što je problem ne samo BiH nego i cijelog regiona. Nepostojanje ugovora o radu i kašnjenje u plaćanju zarade i socijalnih doprinosa novinarima, neplaćeni prekovremeni rad, nepostojanje sindikalnih organizacija... rezultiraju nerijetko i autocenzurom novinara.

Borovac i Désir zaključili su da je neophodno poduzeti aktivnosti koje će poboljšati uvjete rada medijskih profesionalaca, odnosno očuvanju digniteta novinarske profesije što je konkretan način borbe protiv cenzure i autocenzure u medijima, odnosno pritisaka na nezavisno novinarstvo i poštivanje profesionalnih standarda.

Također, istaknuto je da posebnu pažnju, ne samo u BiH nego i cijelom regionu treba posvetiti borbi protiv govora mržnje uz pravljenje distinkcije između govora mržnje i slobode govora.

Na tom planu, kako je zaključila ministrica Borovac, neophodno je u krivičnim zakonodavstvom uvesti mjere koje će sankcionirati govor mržnje.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.