Skoro dva i po miliona maraka ukupno ušteđena su u 2016. i 2017. godini izmjenama Zakona o plaćama i naknadama u institucijama BiH, koje su usvojene krajem 2015. godine na prijedlog SBB-ovog poslanika u Parlamentarnoj skupštini BiH Damira Arnauta.
Zvanični su to podaci Vijeća ministara BiH o uštedama postignutim ograničenjem ili ukidanjem naknada za rad u komisijama, upravnim i nadzornim odborima i brojnim sličnim tijelima.
Mjesečni maksimum
Arnautovim zakonom, podsjećamo, potpuno su ukinute naknade za rad tokom radnog vremena, dok su sve ostale naknade, koje su u nekim slučajevima iznosile i po nekoliko hiljada maraka, ograničene na maksimalno 475 KM mjesečno.
Tako je iz podataka Vijeća ministara vidljivo da su u 2015. godini za (ne)rad u raznim komisijama iz budžeta izdvojena skoro tri miliona maraka. Prema istom izvoru, kad je Zakon izmijenjen, u 2016. ušteđeno je 1,2 miliona KM, a u prošloj godini skoro 1,25 miliona KM.
Predlagač Zakona Arnaut kaže da je izuzetno ponosan na rezultate koje je do sada polučio ovaj zakon, pogotovo zato što su podaci ovako jasno i precizno mjerljivi.
- Cilj mi je bio ispuniti SBB-ova predizborna obećanja, povećati svijest o potrebi ukidanja privilegija, ali prije svega, pokazati kako izabrani zvaničnici trebaju služiti narodu i opravdati svoje mjesto u skupštinskim klupama - kaže Arnaut.
Prazne priče
On kaže da vlast mora pokazati odgovornost i socijalnu osjetljivost prema građanima i načinu trošenja novca poreznih obveznika.
- Nažalost, često imamo situaciju da njima, i kada predlažu zakone, to više služi u dnevnopolitičke svrhe i da je nešto za šta se unaprijed zna da neće proći. Zato je krajnje vrijeme da građani naprave razliku između, u bukvalnom smislu, isplativih i neisplativih političara - kaže Arnaut.