Na petom kilometru magistralnog puta Banovići – Zavidovići, u podnožju prekrasnog krajolika u pjesmi opjevane Konjuh-planine, uz bistru rječicu, evo, 11 punih godina zajedno, jedan uz drugoga, “žive” predsjednici dvije države - Josip Broz Tito i Alija Izetbegović. Njima je spomen-česmu prije deceniju i više, uz nesebičnu pomoć supruge Šahe i dobrih ljudi, sagradio veliki vakif iz ovdašnjeg sela Repnik Šahim Rahmanović.
Ono što daš
Za one starije, pa i srednje generacije, nije potrebno posebno naglašavati šta je i koliko dobroga za bivšu Jugoslaviju uradio Tito, od oslobođenja od fašizma do obnove i izgradnje bivše Jugoslavije i međunarodnog ugleda. Isto tako, zna se koliki je vizionar bio Alija Izetbegović kad se borio i izborio za nezavisnost BiH, za njenu odbranu i priznanje.
Rahmetli Šahimu Rahmanoviću, bivšem poduzetniku, a prije svega vakifu iz banovićkog sela Repnik, nije to trebalo objašnjavati. Ova ljudina živjela je u oba vakta, i kad se imalo i kad se nemalo. Dok je poslije rata razvijao svoju građevinsku firmu, u kojoj, tvrde u Repniku, nijedan radnik nije bio zakinut ni za jedan radni sat, Šahim je mislio kako da izgradi nešto što će ostati poslije njega, po onoj narodnoj: “Tvoje je samo ono što daš”. Nije mu, kako se to obično kaže, došlo na san, već je bio dugogodišnji plan o tome kako Titu i Aliji da sagradi spomenik, a da nikome ne zasmeta.
- Tito i Alija, jedan do drugoga na spomen-česmi, pa to, ljudi, nikome ne bi trebalo smetati, nikome normalnome. Znamo ko su bili njih dvojica. Pitku, hladnu vodu, najbolju u ovom kraju, doveo sam s izvora Breštica, udaljenog tri kilometra, s hiljadu metara nadmorske visine našeg Konjuha. Počeli su radovi, ljudi iz Banovića, Živinica, Gračanice, Zvornika, Zavidovića, pa i iz Austrije, sami su se javljali za pomoć kad su saznali da gradim spomen-česmu Titi i Aliji. Bilo je tu i manjih provokacija, neki su govorili da će česma biti polupana čim se otvori, ali ja sam njima govorio, ne mogu oni polupati koliko ja mogu sagraditi - govorio je Šahim u maju 2007. godine, nekoliko dana prije otkrivanja spomen-česme.
Naš proslavljeni glumac Josip Pejaković prvi je Šahimu uputio iskrene čestitke za spomenik u čast nekadašnjih i novih vremena, koji je potreban i narodu i Bosni.
Godinu poslije, Šahim je u svom Repniku sagradio još jednu hajr-šehidsku česmu, posvećenu poginulom bratu Šaćiru, ocu i majci. Bila je to njegova deseta hajr-česma.
Danas, na obje česme dolazi narod iz Banovića i susjednih sela, napiju se vode i poklone Titu, Aliji i šehidima. Nažalost, Šahim se nije nagledao svojih hajr-djela, u januaru 2015. stradao je u saobraćajnoj nesreći u svom selu. Njegova djela ostala su da žive. I u to smo se uvjerili ovih dana kad smo bili u posjeti Repniku.
Mujo Velagić, penzionisani rudar, mašinovođa na lokomotivi za prijevoz uglja u Rudniku mrkog uglja Banovići i demobilisani borac Armije RBiH, naživio se i naradio u Titovom vremenu. Volio je Tita, jer je i on volio rudare. Za predsjednika Aliju kaže da je bio legenda, borac za Bosnu.