Nadbiskup metropolit vrhbosanski, kardinal Vinko Puljić kazao je za današnje izdanje ''Večernjeg lista'' kako je stanje u Bosni i Hercegovini, 23 godine nakon rata, jako složeno, a politički zamorno jer se ne ostvaruje jednakopravnost.
- Nije jednostavno opisati stanje jer je jako složeno iz više razloga. Politički je zamorno jer se ne ostvaruje jednakopravnost. Medijski se stvara sumorna klima koja ne rješava probleme, nego ih zamagljuje. Ljudima je dosadilo u ovoj borbi gdje uvijek imaju prednost podobni. Ne bih htio kukati, ali nije lako proživljavati gubitak svog naroda na ovim prostorima. Ima mnogih koji snose krivnju ovakvog stanja - izjavio je kardinal Puljić.
Upitan kome smetaju Hrvati katolici u državi u kojoj ionako ima previše prostora za sve, Puljić je kazao kako "zakon jačega nije samo u BiH nego je taj zakon na svakom koraku iako se toliko kunu u ljudska prava".
- Vidimo to po tolikoj bijedi koja vlada radi interesa jačega. Ne bih o tome mnogo, prepuštam to boljim analitičarima. Itekako mogu ući u tu perfidnu igru jer, ako ja toliko saznam, koliko tek znaju oni koji se time bave. Nije slučajno jedan ambasador meni rekao: ili ćete se seliti ili asimilirati. To je strategija moćnika - istakao je kardinal.
Kao razlog zašto u BiH nikako da zažive dijalog, kompromis, jednakopravnost, kardinal kaže da je "šteta što se mi kod kuće u BiH ne znamo dogovoriti, nego prepuštamo drugima da nam kapu kroje - a sve te negativne silnice, po njegovu mišljenju, "vrcaju" u javnosti jer iza takvih izjava stoje oni koji su kreatori trenutnog stanja.
Što se tiče Hrvata u BiH, s jedne strane, i uloge i ne baš zavidnog odnosa međunarodne zajednice prema njima, s druge, kardinal Puljić smatra kako je "glavna krivnja što smetamo njihovim planovima da se ostvare".
- Drugo jer smo katolici, prema nama imaju posebnu odbojnost. Posebno jer se zauzimamo za naravni i Božiji zakon, a oni su krenuli uništiti porodicu kao temelj društva - smatra Puljić.
Komentirajući kršćansku, barem onu političku Evropu koja ne pokazuje dovoljno razumijevanja za probleme katolika u BiH i šta im zamjera, kardinal kaže da bi volio da pristupe jednako, da ono što žele graditi u svojoj zemlji isto pomognu graditi i nama.
- Tako su često pristrani. Evanđeoska je: što ne želiš da ti drugi čini, nemoj ni ti drugome. Kada im to koji put prigovorim, onda kažu kako moraju biti oprezni s drugima zbog terorizma, da sada o tome ne govorim - ističe Puljić.
Osvrnuvši se na svoje izjave vezane za protekle izbore u BiH i negiranje izborne volje hrvatskog naroda, Puljić kaže kako su kreatori Dejtonskog mirovnog sporazuma taj sporazum proglasili Ustavom u BiH, a po njemu su tri naroda u ovoj zemlji konstitutivna.
- Neke su sudili u Hagu jer su željeli podijeliti BiH, a zapravo su je oni podijelili i time ozakonili etničko čišćenje. Kakva je to perfidija svjetskih sila? To su napravili jer su obećali ratnicima da će tako napraviti. Svjedok sam tih zbivanja. Aneks koji govori o povratku nisu proveli jer su novac davali vladajućima, a vladajući su vrlo uspješno igrali igru da se Hrvatima ne dodijeli potpora za povratak. Sada, po zakonu, idu za tim da nam oduzmu identitet i politički subjektivitet. Zato sam reagirao na zakon. Ako je zakon nepravedan, onda se sve može po zakonu - smatra kardinal.
Govoreći o problemu brojnih odlazaka mladih, pa i cijelih porodica u inozemstvo, kako iz BiH tako i Hrvatske, kardinal naglašava kako je manji broj onih koji stvarno trebaju poći "trbuhom za kruhom" te da katkad odlasku doprinose i oni bračni drugovi koji uporno zagovaraju odlazak pod svaku cijenu.
- Ako ih ne nagovaraju, onda stalno kukaju kako im nedostaje ovo ili ono i tako ''žugajući'' pokrenu cijelu porodicu. Istina je da nas umara ova politička klima u kojoj je glavna tema interes, a čovjeka se sve manje vrednuje i sve mu se manje otvara mogućnosti ostvarenja u jednom dostojanstvu koje dolikuje čovjeku. Najveću odgovornost snose nosioci vlasti i mediji, ali i oni koji nas nisu uspjeli oružjem istjerati te sada perfidno rade da napuštamo ono za što smo živote polagali - kazao je Puljić.