Nakon što je konačno definirana većina za formiranje vlasti na državnom i federalnom nivou, očekuje se sastanak lidera SDA, SNSD-a, HDZ-a, SBB-a i DF-a kako bi se konačno uspostavila izvršna, a odblokirao rad zakonodavne vlasti.
Predsjednik HDZ-a i član Kolegija Doma naroda Parlamentarne skupštine BiH Dragan Čović u intervjuu za „Dnevni avaz“ govori o tome kako teku pregovori s predsjednikom SDA Bakirom Izetbegovićem i predsjednikom SNSD-a Miloradom Dodikom, aktivaciji MAP-a, evropskom putu BiH, susretu s kancelarkom Njemačke Angelom Merkel u Zagrebu...
Ništa ne blokiramo
Nakon jučerašnje odgode sjednice Vijeća ministara BiH, Dragan Mektić, ministar sigurnosti, kazao je da HDZ BiH namjerno blokira rad te institucije. Kako to komentirate?
- Nisam nikad komentirao Mektića, pa neću ni sada. Da jesam, mogao sam o njemu napisati 15 knjiga u posljednje četiri godine, pa ću to izbjeći i ovaj put. Što se tiče HDZ-a BiH, mi ništa ne blokiramo. Naš je stav poznat - želimo što hitniju uspostavu Vijeća ministara, jer, nažalost, sedam mjeseci nakon izbora zbog toga ne funkcionira ni Parlament BiH. U razgovorima s gospodinom Izetbegovićem upravo pokušavam otkloniti sve probleme u vezi s tim, a sve ostalo u vezi s Vijećem ministara dogovaraju naši ljudi koji tamo sjede sukladno svim onim planovima koje imamo unutar te institucije u ovom tehničkom mandatu.
Hoćete li imati zajednički sastanak s Bakirom Izetbegovićem i Miloradom Dodikom ove sedmice i šta bi on trebao donijeti?
- S Izetbegovićem imam sastanak danas (jučer, op. a.) u Sarajevu, a s Dodikom sutra (danas, op. a.) u Mostaru. O tim razgovorima ovisi hoćemo li imati zajednički sastanak do kraja tjedna. Ako bi išlo u prilog tome da odmah napravimo Vijeće ministara, a ja se tome nadam, uvjeren sam da ćemo imati sastanak. Nastojat ću da što prije damo imena, da imenujemo i mandatara i da počnemo razgovarati o provjeri ministara.
Prvi plan
Milorad Dodik ne prihvata Godišnji nacionalni program za NATO, a sve se češće čuju prijedlozi SNSD-a za nastavak saradnje sa Savezom kroz Individualni akcioni plan partnerstva (IPAP), što bi značilo zamrzavanje sigurnog puta u NATO. Koji je Vaš stav?
- Euroatlantske integracije nemaju alternativu. To je strategija politike na čijem sam ja čelu. A kako doći do EU, kandidatskog statusa, otvaranja pregovora, to je druga priča. Kada je u pitanju NATO, prvi je korak davno usuglašen, to je aktiviranje Akcijskog plana, famoznog MAP-a. U vezi s tim smo, također, uradili sve što je trebalo uraditi i ja ne bih ni tu više na bilo koji način uvlačio neke nove standarde ponašanja. Ali, ako je to kompromis svih, ja ću ga podržati. Ja, međutim, ne vidim nikakvu svrhu da više ulazimo u takve rasprave. Treba napraviti Vijeće ministara i procijeniti što je to što ovaj put koji smo dogovorili nekad s predstavnicima NATO-a od nas traži. Ako je to neka faza, nemam niša protiv, ali iskreno ne vidim koristi od svega toga.
Hoće li HDZ BiH uvjetovati formiranje Vlade FBiH usvajanjem izmjena Izbornog zakona?
- Nije to nikakav uvjet. S partnerima s kojima hoćemo praviti vlast moramo znati da neke stvari moramo staviti u prvi plan. To je ta naša agenda. I znaju to i gospoda Izetbegović i Radončić i Dodik. I u tom duhu već smo počeli razgovore. Sad, istina, SDA kaže da se to ne može brzo uraditi. Ja kažem kako bismo, da smo krenuli u 12. mjesecu, do sada završili. Ako želimo završiti u 8. ili 9. mjesecu, trebamo odmah krenuti i sve smo završili. Ne može se praviti ova vlast s partnerima s kojima imamo vlast posljednje četiri godine bez bilo kakvih novih pogleda. Ta vlast mora imati jasan plan rada. I ja pozivam, evo prije svega SDA, da konačno krenemo u taj jedan ciklus, a ne da stalno tražimo kupovinu vremena, jer to je luksuz. Drugim riječima, vlade će biti kada uspostavimo dogovor o izmjenama Izbornog zakona.
Kako možemo očekivati dogovor ako i Vi u HDZ-u i SDA ponavljate da se čvrsto držite svojih stavova? Konkretno u vezi s Izbornim zakonom.
- Morat ćemo naći rješenje kako provesti odluku Ustavnog suda BiH i to čak i nije pretjerano naglašeno. Čak i kad mi ovako pričamo s predstavnicima SDA, svi se razumijemo. I samo to treba staviti na papir. Ja sam rekao: Evo, ne moramo mi predlagati nikako. Ako treba, dat ćemo mjesec dana SDA da oni daju prijedlog koji će uvažiti odluku Ustavnog suda i sve smo riješili. To znači, vrlo jednostavno, legitimno predstavljanje konstitutivnih naroda. I to je to. Bilo kakvo rješenje koje zadovolji takav standard, mi ćemo prihvatiti. Nema veze ko ga predlaže. Evo, to je doprinos kompromisu, traženju rješenja. Nema, znači, nikakve isključivosti.
Krajem maja očekuje se mišljenje Evropske komisije o BiH u vezi sa zahtjevom za kandidatski status za članstvo u EU. Kakva su Vaša očekivanja?
- Nemamo prava na očekivanja. Znam manje-više šta će se desiti, ali kakvo pravo imamo očekivati ako ne izvršimo nijednu svoju obavezu. Sada imamo i nove uvjete, među kojima i da uspostavimo vlast, riješimo i ranije pitanje izbornog zakonodavstva i ništa od toga ne radimo. Ne očekujem ništa dobro ni pretjerano pozitivno.
Prije nekoliko dana razgovarali ste u Zagrebu s njemačkom kancelarkom Angelom Merkel. O čemu ste konkretno govorili?
- Razgovarali smo o temama o kojima smo pričali i prošle godine taman u ovo doba, kada smo nas trojica tadašnjih članova Predsjedništva bili s gospođom Merkel u Berlinu. Ona je otvorila sva pitanja, željela je vidjeti, prije svega, kakva je pozicija HDZ-a BiH. Pojasnio sam da HDZ BiH, bez obzira na to što je bošnjački narod izabrao dva člana Predsjedništva, neće upasti u zamku da pravi neke opstrukcije, kako je to neko najavljivao, nego obrnuto. Mi smo za to da se odmah napravi Vijeće ministara, a što se tiče Vlade FBiH, idemo završiti to što smo obećavali prije godinu dana, to je Izborni zakon, da imamo legitimne predstavnike, i kad to napravimo, da idemo odmah na federalnu razinu vlasti.