Ambasada Italije u Bosni i Hercegovini okupila je paneliste raznih profila na konferenciji u Sarajevu kojom se obilježava 155 godina od otvaranja prvog generalnog konzulata Italije u Bosni i Hercegovini, a razgovara se i o odnosima dvije države Balkana i Evropske unije.
Ambasador Italije u BiH Nikola Minazi (Nicola Minasi) kaže da je Italija dugogodišnji prijatelj Bosne i Hercegovine, a na dvodnevnom skupu u Sarajevu namjeravaju razgovarati o ''našoj prošlosti i budućnosti''.
- Italija želi biti dio budućnosti Bosne i Hercegovine, kako je bila i dio prošlosti. Italija ohrabruje BiH da postane država koja može biti dio euroatlantske integracije - naglasio je u izjavi za Fenu prije konferencije.
Podsjeća da je Italija važan partner Bosni i Hercegovini na političkom nivou, ali je važan i trgovinski partner Bosne i Hercegovine. Zato se, kako se kaže, može dobro sarađivati na poboljšanju političke i ekonomske situacije u BiH.
Predsjednica Komisije za vanjske odnose i EU zastupničkog doma parlamenta Italije Marta Grande kaže da će odnosi koji se njeguju s BiH i dalje ostati važni. Saradnja parlamenata BiH i Italije bit će, kaže, nastavljena.
Istaknula je da su imali susrete s predstavnicima bh. parlamenta, evropske delegacije i građanskih društava tokom kojih je zabilježeno da ''poseban akcent treba staviti na određivanje pripremnih faza koje će voditi BiH ka boljem razvoju''.
Jedan od panelista skupa, sociolog i politički analitičar Srđan Puhalo kaže da niko ne spori da BiH treba i mora imati evropsku perspektivu, ali je ključno da li da ''vjerujemo obećanjima EU, verbalnim egzibicijama domaćih političara ili našoj svakodnevici gdje vidimo da su nam puna usta Evrope, a da je taj put i spor i prilično kompliciran''.
- Domaći političari malo toga konkretno rade da bi se približili EU, birokratski, ali i vrijednostima koje baštini. Potrebno je mnogo više iskrenosti i poštenog odnosa prema građanima BiH, da bi građani shvatili da stvarno želimo i da stvarno idemo ka Evropskoj uniji. U ovom trenutku imamo čudnu situaciju da građani idu u EU, a da Bosna i Hercegovina ili ne ide ili ide sporo - naglasio je.
Konferencija službenog naziva ''Italija i BiH: Balkan i EU kroz stoljeće - 155 godina od otvaranja prvog Generalnog konzulata Italije u Sarajevu'' obuhvatit će u dva dana, kroz četiri panel-diskusije, teme iz historije, politike, kulture i saradnje uz osvrte panelista iz Italije i BiH te predstavnika EU i partnerskih institucija. Na otvaranju skupa prezentirana je knjiga o bilateralnim odnosima.