SARAJEVO

Bevanda i Petri: Ekonomski rast ugrožavaju koronavirus i migranti

Odluka o privremenom finansiranju upućena Vijeću ministara BiH

Sastanak u Ministarstvu finansija BiH. Ministarstvo finansija BiH

Avaz.ba

4.3.2020

Zamjenik predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH i ministar finansija i trezora Vjekoslav Bevanda primio je danas šefa Misije Međunarodnog monetarnog fonda (MMF) za BiH Martina Petrija, s kojim je razgovarao o zastoju reformi i problemima koje nosi privremeno finansiranja institucija BiH.

Ministar Bevanda naglasio je da je aktuelna politička situacija u BiH ponovo u stanju krize iako su na početku novog mandata na sjednici Vijeća ministara BiH usvojene vrlo bitne odluke iz područja investicija i ekonomskog razvoja.



Sastanak u Ministarstvu finansija BiH. Ministarstvo finansija BiH

Razgovarajući o aktuelnim događajima, ministar Bevanda naglasio je da je kriza počela nakon donošenja odluke Ustavnog suda BiH koja je izazvala političke reakcije te je od 14. 2. 2020. godine otežan svaki rad iako se BiH susreće s narastajućim problemom ilegalnih migracija i prijetnjom koronavirusa, a i dalje je na privremenom finansiranju. 

- Mi smo jučer uputili u Generalni sekretarijat Vijeća ministara odluku o privremenom finansiranju za drugi kvartal ove godine jer sadašnja istječe 31. marta. Tek smo prije desetak dana dobili budžetski zahtjev Predsjedništva BiH kako bismo finalizirali nacrt budžeta za ovu godinu i on će biti tehnički zatvoren ovih dana i upućen u proceduru - istaknuo je ministar Bevanda.

Program MMF-a kao poticaj ulaganju

Dodao je da je Fiskalno vijeće BiH, odmah po imenovanju novog saziva Vijeća ministara, donijelo Globalni fiskalni okvir za trogodišnje razdoblje, što je bilo ključno za izradu novog budžeta, ali da se nastavilo privremeno finansiranje koje bi se trebalo produžiti i nakon 31. marta.

Na sastanku je konstatirano da privremeno finansiranje nosi rizike i da to nije siguran korak ka novom aranžmanu s MMF-om, ali ni za druge projekte jer su institucije BiH cijelu 2019. godinu provele na privremenom finansiranju, što sprečava investicije i kapitalna ulaganja.

Sagovornici su se složili da bi novi program s MMF-om bio poticaj reformama i novim ulaganjima.

Negativni efekti zbog pojave koronavirusa

Istaknuto je da su procjene ekonomskog rasta u cijelom svijetu nešto niže od planiranih zbog negativnih efekata pojave koronavirusa i ilegalnih migracija, dok u BiH na ekonomske procjene negativno utječu i česte političke krize.

Na sastanku su istaknuti prioriteti u eventualnoj budućoj saradnji BiH i MMF-a, a odnose se na novi zakon o osiguranju depozita, raspodjelu prihoda od PDV-a i drugih obaveza koje su u nadležnosti entitetskih vlada.

Sastanku je, osim saradnika ministra Bevande, prisustvovao i rezidentni predstavnik MMF-a u BiH Endrju Dževel (Andrew Jewel).

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.