Pandemija koronavirusa u tešku situaciju dovela je brojne stomatologe u našoj zemlji, a koji su, radi mjera zaštite i odluke štaba, od 24. marta zatvorili ordinacije. Prema riječima Nermina Ljubunčića, predsjednika Sekcije privatnih stomatoloških ordinacija i zubotehničkih laboratorija, svjetske preporuke su da se rade samo hitni slučajevi.
- Ali, u privatnom sektoru to je nemoguće zbog teškog pronalaska zaštitne opreme. Na nivou naše zemlje to su uradile državne poliklinike, ambulante i domovi zdravlja jer su imali pomoć od kriznih štabova – kaže on, dodajući da su to krvarenja, ublažavanja jakog bola, liječenje nekih infekcija
.
Takvi pacijenti moraju proći trijaže, imati negativnu epidemiološku sliku, da bi bili tretirani. Uprkos tome, dodaje, ni ta oprema nije stopostotna zaštita i parcijalno ih štiti.
- Troslojne maske nestaju i manje ih je na tržištu. Tako da, morat će nam se, kada ovo prođe, omogućiti adekvatna oprema da bismo nastavili rad. Činjenica da smo brzo ostali bez maskih i rukavica ukazuje potrebu da nadležni prepoznaju proizvodnju istih, kao nekada, da imamo vlastite kapacitete – smatra Ljubunčić.
Kada se radi o privatnim ordinacijama, Ljubunčić ističe da će mnogi morati smanjiti kapacitet uposlenih jer su mjere došle veoma kasno, zbog čega su mnogi dobili otkaz.
- Privatne stomatološke ordinacije u BiH su ugrožene zbog pandemije, svi mi kontaktiramo i to je činjenica. Ovo je izbacilo na površinu niz problema s kojima smo ranije bili suočeni, ali i one koji nas tek očekuju. Plan je osnovati udruženje na nivou države, pa da se na taj način djeluje i traže rješenja - govori on.
Na kraju ne krije da će, kada pandemija prođe, vladati strah kod stomatologa, ali i pacijenata, te da će mnogi pretrpjeti ogromne gubitke jer su uložili dosta novca u opremu, a ostat će i bez radne snage, ali i opreme koja je u isteku roka i mora se baciti.
Ljubunčić smatra da bi stomatolozima mogle pomoći jedino olakšice kakve se budu pravile prema svim drugim sektorima.
- Do poskupljenja cijena pojedinih potrošnih materijala je došlo. Moraju se vratiti cijene kakve su bile prije, da ordinacije ne moraju podići cijene usluga. Također, država nas, barem u ovim mjesecima, treba subvencionirati i da se ne zaobiđu nositelji stomatoloških djelatnosti, te da i njima izađe država u susret – zaključuje on.
Stomatologija će se jako dugo oporavljati jer nemaju svi jednak pristup i razmišljanje prema pandemiji i jer će se pojedini klasteri zadržati i u narednom periodu.