Bivši zastupnik u Federalnom parlamentu i sekretar SDA Amir Zukić umiješan je u značajnu korupciju, za šta dokaze posjeduje državni sekretar SAD Majk Pompeo (Mike). Ovo su za „Avaz“ kazali iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH.
ISTRAŽUJEMO
Ova korupcija predstavljala je podrivanje vladavine zakona i javnih institucija u BiH, pojasnili su iz Ambasade SAD
Zukić: Umiješan u značajnu korupciju. Arhiv
Bivši zastupnik u Federalnom parlamentu i sekretar SDA Amir Zukić umiješan je u značajnu korupciju, za šta dokaze posjeduje državni sekretar SAD Majk Pompeo (Mike). Ovo su za „Avaz“ kazali iz Ureda za odnose s javnošću Ambasade SAD u BiH.
Dodali su da se „značajna“ korupcija o kojoj je ovdje riječ dogodila u toku mandata Zukića kao zastupnika u Predstavničkom domu FBiH.
- Ova korupcija predstavljala je podrivanje vladavine zakona i javnih institucija u BiH. Korupcija nanosi značajnu štetu ekonomiji, društvu i sigurnosti, omogućava organiziran kriminal te podriva povjerenje u vladavinu zakona i vlast, što izravno utječe na sigurnosne, ekonomske i vanjskopolitičke nacionalne interese SAD i na iste interese partnerskih država poput BiH - poručili su iz Ambasade SAD.
Pompeo posjeduje dokaze za korupciju u koju je upleten Zukić. Arhiv
Prema pojašnjenju koje smo dobili iz ove ambasade, odluke poput ove u slučaju Zukića nisu vremenski ograničene.
- Kada državni sekretar pribavi vjerodostojne podatke o tome da je službenik direktno ili indirektno uključen u značajnu korupciju ili grubo kršenje ljudskih prava, dužan je da ga stavi na listu ili identificira tog službenika i članove njegove uže porodice. Takve osobe neće dobiti vizu za putovanje u SAD - pojasnili su.
Istakli su da će državni sekretar nastaviti koristiti ovu nadležnost i sva raspoloživa sredstva za borbu protiv korupcije na globalnom nivou.
- Ovisno o posebnim okolnostima, neke se odluke o stavljanju osoba na ovu listu objavljuju, a neke ne - rečeno je za „Avaz“ iz Ambasade SAD u BiH.
Faris Vehabović, sudija Evropskog suda za ljudska prava u Strazburu, za „Avaz“ je kazao da stavljanje osoba iz BiH na „crnu listu“ SAD nije regulirano međunarodnim pravom.
- To je interna odluka vlasti u SAD na osnovu onog šta oni smatraju da predstavlja uvjerljive dokaze da je neko umiješan u nešto o čemu oni očigledno imaju neke podatke. Ovdje se ne radi o međunarodnom pravu, već o političkoj odluci koju svaka država ima pravo da donese - pojasnio je Vehabović.
Vehabović: Ne dovodi se u pitanje odnos BiH i SAD. Arhiv
Prema njegovim riječima, političke posljedice su primarne i nešto oko čega se neki koji su sad na vlasti itekako brinu.
Vehabović ističe da ovakva odluka nema zvaničnih posljedica za BiH, ali ima za pojedince.
- Isto kao što je Milorad Dodik na istoj toj crnoj listi na kojoj je sad i Amir Zukić, a znamo da tu ima još osoba. Ovdje se ne dovodi u pitanje odnos BiH i SAD. Mjera je lično usmjerena protiv gospodina Zukića. Stvar međusobnih odnosa jeste da li će BiH zatražiti podatke kojima raspolaže državni sekretar SAD i hoće li SAD njih ustupiti - istakao je Vehabović.
Protiv Amira Zukića i još nekoliko osoba trenutno se u Općinskom sudu u Sarajevu vodi proces po optužnici za protuzakonito posredovanje pri zapošljavanju u javnim preduzećima.
DRŽAVNI MINISTAR
TRAŽE HITNE MJERE
EVAKUIRANO 130.000 LJUDI