Zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH i potpredsjednik Stranke demokratske akcije (SDA) Denis Zvizdić izjavio je da je PSBiH kao najviši zakonodavni organ BiH u borbi protiv pandemije mogla djelovati na dva načina - kroz podršku zakonima i ekonomskim mjerama i projektima koje je u parlamentarnu proceduru trebalo dostaviti Vijeće ministara BiH, što se nije dogodilo.
- Do sad iz Vijeća ministara BiH prema Parlamentarnoj skupštini BiH nije upućen niti jedan materijal te vrste, ili putem prijedloga zakona, mjera i inicijativa upućenih od strane poslaničkih klubova ili pojedinačnih zastupnika, koje smo imali na svakoj sjednici, i što uglavnom bude prihvaćeno u Predstavničkom ali nažalost ne i u Domu naroda - izjavio je Zvizdić.
Kaže da je dobar primjer neusvajanje u Domu naroda izmjena i dopuna niza zakona i inicijativa, poput zakona o PDV-u, koje su imale za cilj da pomognu realnom sektoru u saniranju posljedica pandemije.
Zvizdić smatra da je začuđujuća i zabrinjavajuća činjenica da je Vijeće ministara BiH jedina vlada u regionu, Evropi i svijetu koja nije usvojila bilo kakav set zdravstvenih i ekonomskih mjera za jačanje javnog zdravlja stanovništva i sanaciju ekonomskih šteta izazvanih pandemijom.
Po njegovom dubokom ubjeđenju, suština problema nije u personalnom sastavu, jer su, kako je rekao, većina članova Vijeća ministara BiH profesionalci sa velikim radnim iskustvom, nego u činjenici da se "procesi vode i usmjeravaju iz stranaka koje ne žele jaku, stabilnu i funkcionalnu BiH".
- Dakle, u osnovi ovakvih blokada, kojima se entitetski, pa čak i kantonalni nivo nastoji nametnuti državnom, su projekti slabljenja državotvornih kapaciteta BiH, kontinuirani pokušaji dezintegracije i svođenja BiH na geografski pojam - stav je Zvizdića, koji dodaje da takvi projekti neće uspjeti, jer su probosanske snage dovoljno jake da to spriječe.
Ističe nadalje da BiH, kao i druge zemlje svijeta, nije bila spremna za krizu izazvanu pandemijom koronavirusa te dodaje kako je pandemija na vidjelo iznijela strukturalne i očito dugoročne probleme ekonomije u BiH. Umjesto projiciranog ekonomskog rasta BiH od preko tri posto u 2020. godini, sa velikom sigurnošću se može očekivati veliki pad BDP-a. Ekonomski tokovi su usporeni ili prekinuti, najavljuje se i drugi val pandemije i situacija je, upozorava Zvizdić, vrlo ozbiljna. Zbog toga je bilo za očekivati da će svi izvršni nivoi vlasti općine, kantoni, entiteti i država donijeti brze, efikasne i dugoročne mjere za oporavak ekonomije.