Online diskusija pod nazivom "EU proširenje - Quo vadis - kuda idete?“ koja je dio ovogodišnjeg Evropskog foruma Alpbach u Austriji i koju uime njemačke vlade podržava organizacija Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ), održana je na način da je pet regionalnih i EU stručnjaka odgovaralo na pitanja koji su trenutni izazovi sa kojima se suočava zapadni Balkan i kakvo je stanje sa EU institucijama kao globalnim akterima u regionu.
Na pitanje kada bi Albanija i Sjeverna Makedonija mogle otvoriti prva Poglavlja pregovora, i kako bi to moglo uticati na procese EU integracije u Crnoj Gori i Srbiji, generalna sekretarka Vijeća za regionalnu suradnju (RCC) Majlinda Bregu je istakla da se zapadni Balkan ne može držati na distanci.
- Zadržati EU kao prioritet u regionu je politički proces i samo zajedno EU i zapadni Balkan mogu postići rezultate - istakla je.
Šef Predstavništva Evropske komisije u Austriji Martin Selmajr (Selmayr) smatra da je proširenje EU ogroman historijski uspjeh te da to može i ostati samo ukoliko postoji odlučnost oko evropske perspektive na obje strane.
- Mi moramo održati naše obećanje. Onaj ko u jeku korona krize flertuje sa drugim silama u svijetu, nije ozbiljan kada je u pitanju evropska perspektiva. Drugi uslov je iskrenost. Reći da će Albanija i Sjeverna Makedonija ući u EU za dvije godine, bilo bi neozbiljno. EU je zajednica zakona, zajednica vrijednosti koju obavezuje vladavina prava - istakao je.
Selmajr naglašava da se neriješena teritorijalna pitanja ne mogu unositi u EU.
- Proces proširenja ne treba oslabiti EU, nego je ojačati i EU mora uradit svoj dio posla i reformisati se. Solidarnost pokazana tokom pandemije COVID-19 će se nastaviti. Kvalitet rada na obje strane, a ne vremenski rokovi, trebalo bi da određuju proces i budu u interesu zemalja koje se žele pridružiti EU - zaključuje Selmajr.
Generalni sekretar Regionalnog ureda za saradnju mladih (RYCO) Đuro Blanuša kazao je da regionalna saradnja i povezanost funkcionišu.
- Mladi ljudi sa zapadnog Balkana žele da komuniciraju i da se povezuju. Proširenje je također proces zasnovan na vrijednostima. Potrebne su nam konkretne reforme i fokus na rezultatima - ističe Blanuš.
Austrijska ministrica za EU i Ustav Karolina Edštadler (Edtstadler) kazala je da EU nije kompletna bez zapadnog Balkana.
- Austrija je glasan zagovarač proširenja EU - strogog procesa o kom se treba otvoreno razgovarati. Potrebno je da zemlje u regionu ojačaju vladavinu prava, suzbiju korupciju i sprovedu istinske reforme. Mi trebamo pokazati zapadnom Balkanu da je EU odgovoran partner. Tu smo i izuzetno je važno spajati ljude i gledati u budućnost - istakla je.
Direktor Sekretarijata CEFTE, Cenatralnoevropskog sporazuma o slobodnoj trgovini Emir Đikić smatra da će veća ekonomska modernizacija i jača regionalna ekonomska integracija učiniti region konkurentnijim i privlačnijim za investicije.
- Privrede zapadnog Balkana imale bi velike koristi od jedinstvenog tržišta EU. Brža trgovina robama i uslugama diljem regiona, uz smanjene troškove, poboljšaće konkurentnost i stvoriti mogućnosti za investicije - smatra on.