Dvadeset i šest godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, Bosna i Hercegovina se suočava sa svojim najozbiljnijim izazovom od završetka rata, piše Derek Chollet za Euractiv, nakon službene posjete BiH.
ODLAZEĆI PREDSJEDNIK SAD
NAKON SLUŽBENE POSJETE
Bajden i njegova administracija su kao i uvijek posvećeni stabilnoj, mirnoj budućnosti Bosne i Hercegovine
Derek Chollet. Arhiva
Dvadeset i šest godina nakon Dejtonskog mirovnog sporazuma, Bosna i Hercegovina se suočava sa svojim najozbiljnijim izazovom od završetka rata, piše Derek Chollet za Euractiv, nakon službene posjete BiH.
Tri temeljna stuba koja održavaju delikatan mir u BiH, podjela vlasti između tri konstitutivna naroda, zaštita prava svih građana i sposobnost korištenja ustavnog okvira za osnaživanje institucija neophodnih za funkcioniranje države se lome.
Građani BiH masovno odlaze u evropske zemlje u kojima vladavina prava štiti njihova prava i gdje korupcija ne ugrožava njihovu budućnost.
To sam iz prve ruke čuo u utorak kada sam sjeo sa grupom mladih ljudi, samo mali uzorak generacije koja je odrasla nakon rata. Inspirisala me je njihova odluka da ostanu u BiH i njihova kreativnost i posvećenost poboljšanju svoje zemlje. A onda sam bio obeshrabren kad sam ih čuo kako pričaju o tome kako je teško napraviti promjenu ovdje jer se politički lideri fokusiraju na svoje bogatstvo, a ne na budućnost svog naroda.
Zdravorazumske reforme koje su sada na stolu uveliko bi promijenile tu situaciju. Oni bi osigurali da svi građani imaju pravo da se kandiduju, ispravili bi neravnotežu u podjeli vlasti, dali građanima veće povjerenje da se njihovi glasovi računaju, poboljšali bi klimu za ulaganja i stvorili bolje mjere zaštite od korupcije.
Lideri Bosne i Hercegovine moraju iskoristiti ovaj trenutak i mladim ljudima poput ovih koje sam sreo pružiti budućnost koju zaslužuju.
Sjedinjene Američke Države podržavaju prosperitet entiteta Republika Srpska, entiteta Federacija BiH i Distrikta Brčko u okviru jedne BiH. Nažalost, umjesto da traže opšte dobro, neki partijski lideri rade na potkopavanju funkcionalne države.
Povlačenje iz institucija na državnom nivou, kako prijeti vladajuća koalicija u entitetu Republika Srpska, dovelo bi do ekonomskog ćorsokaka, dodatno oslabilo vladavinu prava i oštetilo izglede za ekonomski oporavak i regionalnu integraciju. To bi naštetilo regionalnoj stabilnosti i ne bi učinilo ništa da poboljša živote običnih ljudi.
Postoji još jedan put. Sjedinjene Američke Države podržavaju korake za unapređenje napretka ka EU integracijama BiH i članstvu u NATO-u ako se postignu neophodne reforme i konsenzus.
Zato su sekretar Blinken i visoki predstavnik Evropske unije Borelj ponovili u zajedničkoj izjavi od 20. oktobra da Sjedinjene Države i EU vide budućnost Bosne i Hercegovine u Evropi.
Istaknuli su da smo jedinstveni u našoj čvrstoj podršci suverenitetu i teritorijalnom integritetu Bosne i Hercegovine, kao i u našem zajedničkom radu na promociji demokratskih reformi i osiguravanju da bosanskohercegovačke državne institucije funkcionišu kako treba.
Također je imperativ da se međunarodna zajednica pozabavi ozbiljnom prijetnjom koju korupcija predstavlja za BiH, kao i za širu regiju.
Nedavna izvršna naredba predsjednika Bajdena o proširenju režima sankcija na zapadnom Balkanu stavlja na znanje onima koji bi potkopali Dejton ili druge međunarodne mirovne sporazume, kao i one koji omogućavaju koruptivna djela.
Sjedinjene Američke Države i evropski partneri nastavit će nametati posljedice za destabilizirajuće ponašanje i ciljati i ometati korumpirane mreže, podržavajući očekivanja građana BiH da će lideri provesti zdravorazumske vladavine prava, izborne i ekonomske reforme.
Ništa od ovoga neće biti lako. Ali Sjedinjene Države su predane intenzivnom angažmanu sa liderima u BiH i našim partnerima u međunarodnoj zajednici kako bi se okončala politička kriza i vratili na važan posao osiguravanja funkcionalnih institucija i osnovnih reformi neophodnih za stabilnu i prosperitetnu BiH.
Snažno podržavamo visokog predstavnika Kristijana Šmita u njegovim naporima da angažuju sve strane da pomognu BiH da ispuni kriterije neophodne za okončanje međunarodnog nadzora. Prije skoro trideset godina, tadašnji senator Džo Bajden predvodio je poziv na akciju za okončanje užasnog rata koji je odnio skoro 100.000 života.
Danas, kao predsjednik, njegova administracija je kao i uvijek posvećena stabilnoj, mirnoj budućnosti Bosne i Hercegovine.
Lideri u BiH snose odgovornost za budućnost svoje zemlje, da izgrade koncenzus, da se uključe u dijalog, da deeskaliraju tenzije, osnaže postojeće institucije i inspirišu građane da grade bolje sutra, zaključio je Chollet.