EVROPSKI PARLAMENT

Vautmans: Evropska unija mora poduzeti korake za spriječavanje secesionizma Milorada Dodika

Zastupnica u EP navodi kako duboka politička kriza i neskriveni separatistički diskurs Dodika izazivaju strah kod međunarodnih posmatrača, naročito nakon usvojenih zaključaka Narodne skupštine RS

Vautmans: Krajem oktobra pisala Borelju. twitter

E. Ć.

16.12.2021

Hilde Vautmans, zastupnica u Evropskom parlamentu u ime parlamentarne grupe "Obnovimo Evropu" u autorskom tekstu za "EU Observer" govorila je o stanju u BiH te je pojasnila kako EU mora poduzeti korake koji će spriječiti secesionizam Milorada Dodika, člana Predsjedništva Bosne i Hercegovine. 

Vautmans navodi kako duboka politička kriza i neskriveni separatistički diskurs Dodika izazivaju strah kod međunarodnih posmatrača, naročito nakon usvojenih zaključaka Narodne skupštine RS.



Zemlja svakodnevno podsjeća na krvoproliće iz 1990-ih

 U zemlji koja svakodnevno podsjeća na krvoproliće iz 1990-ih, lako se povlači paralela s prošlošću. Baš kao u prošlosti, europski donosioci odluka ističu se u svojoj suzdržanosti - piše Vautmans, te dodaje da je priča o krvavom sukobu prisutna u sarajevskoj javnosti.

- Zemlja je opterećena užasnim naslijeđem iz 1990-ih. Provedba Dejtonskog mirovnog sporazuma se pokazala kao veliki izazov. Povjerenje je izgubljeno. Određeni niži nivoi vlasti ne surađuju i/ili čak ne održavaju kontakt. Bezbroj je primjera sukoba nadležnosti, a u nekoliko područja politika evidentna je nemogućnost upravljanja zemljom. Ljudska prava i vladavina prava pod velikim su pritiskom, a korupcija je također ozbiljan problem - kazala je Vautmans.

Dodaje kako tome doprinose separatistička politika RS i etno-političke tenzije. U analizi dodaje da zemlja nije spremna na članstvo u EU. Međutim, kaže kako krhki proces pomirenja i demokratizacije u BiH ima i svijetle tačke.

Kina i Rusija podržavaju Dodikovu secesionističku politiku

- Dok međunarodna zajednica stalno smanjuje svoju prisutnost u zemlji, postaje jasno da EU ne smije pustiti Bosnu i Hercegovinu. Kina i Rusija, koje otvoreno podržavaju Dodikovu secesionističku politiku, spremne su preuzeti kormilo. Sa svim posljedicama koje to povlači. Jer, bez sumnje: moguća secesija RS je smrtni udarac Dejtonskom sporazumu i miru i stabilnosti u regiji - dodala je zastupnica u Evropskom parlamentu, te dodaje:

- Ali i naše mirovne snage EUFOR-a od 700 pripadnika moraju se znatno proširiti i ojačati. To se, naravno, mora raditi u suradnji s našim strateškim partnerima, prvenstveno UN-om i SAD-om. Proces europeizacije i demokratizacije zemlje mora se snažnije podržati, uključujući razmjenu struke. Nova europska investicijska strategija za regiju također se mora dalje razvijati i što je više moguće usmjeriti prema suradnji među zajednicama i trajnom miru.

Vatmans ima prijedlog za izlazak iz krize. Preporučuje Evropskom parlamentu da utaba put za obnovljenu predanost Evropskoj uniji prema našoj zemlji.

- Zajedno sa svojim kolegama zastupnicima u Europskom parlamentu, krajem oktobra sam pisala visokom predstavniku EU za vanjske poslove Džozepu Borelju (Josep Borrell) zahtijevajući da se svim diplomatskim sredstvima Dodik i RS moraju urazumiti - rekla je Vautmans. 

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.