Sankcije su dobrodošle, ali su preblage. Bez jakih ekonomskih sankcija nema pomaka u Bosni i Hercegovini, rekao je za portal „Avaza“ Enver Kazaz, politički analitičar i profesor na Filozofskom fakultetu u Sarajevu, komentirajući proširenje sankcija Miloradu Dodiku, lideru SNSD-a i članu Predsjedništva BiH.
Naglasio je da će sankcije imati smisla ako obuhvate i zvaničnike RS koji su učestvovali u radu Narodne skupštine RS-a (NSRS) i ako im se pridruži Evropska unija.
- Sankcije Dodiku nisu ništa novo donijele i neće biti efikasne u onoj mjeri u kojoj se očekuje. One su dobrodošle, ali Dodik je već navikao na slične sankcije, pa mi se čini da je to ponavljanje iste priče. Sankcije ovog tipa uz propagandne medije pretvaraju Dodika u nacionalnog heroja, te će on ove sankcije koristiti za jačanje pozicije u RS. Njegovo ponašanje neće promijeniti ni mnogo teže sankcije od ovih, jer Dodik ima neke dugoročne ciljeve i mislim da će ići do kraja. To bi moglo proizvesti najveću krizu dosad - kaže Kazaz.
Komentirajući uvođenje sankcija Milana Tegeltiju, bivšem čelniku VSTV BiH, kazao je da je to jedna od ključnih političkih ličnosti RS i kao pravni savjetnik Dodika očigledno je duboko involviran u ustavnu krizu u BiH.
- Sankcije Mirsadu Kukiću su nešto što je iznenađujuće s obzirom da nije samo Kukić upetljan u aferu nelegalnog zapošljavanja, nego i vrh SDA, pa stoga se možemo zapitati da li su one nepravedne. U borbi protiv korupcije, nepotizma, urušavanja institucija sistema, koje su karakteristične za SDA, čiji je Kukić bio član, te sankcije su dobrodošle. Šteta je što njima nisu obuhvaćeni i političari koji su sa Kukićem činili grupu u procesima korupcije u RMU Banovići.
Za Alternativnu televiziju, koja je također obuhvaćena sankcijama, poručio je da je to Dodikov megafon i da širi najgoru vrstu propagande, te da samim tim sankcije prema toj televiziji ne čude.