PRENOSIMO

Za britanske medije nema dileme: Dodik je "separatista"

Bosna prolazi kroz svoju najgoru političku krizu od kraja balkanskih ratova 1990-ih, pri čemu su se bosanski Srbi suprotstavili državnim institucijama u sklopu svojih dugogodišnjih nastojanja da se otcijepe i na kraju pridruže susjednoj Srbiji

Članak Reutersa o Miloradu Dodiku. Screenshot

H. J. I.

12.4.2022

Mada je član Predsjedništva BiH, Milorad Dodik, često odbacivao optužbe separatizma i govorio kako ono što radi trenutno ne predstavlja nikakav korak ka otcjepljenju entiteta Republike Srpske od Bosne i Hercegovine, za britanske medije već dugo nema dileme - "separatista" je upravo riječ koja se često nalazi uz njegovo ime.

Sam naslov vijesti koju je objavio Reuters o sankcijama koje je Velika Britanija uvela Dodiku u ponedjeljak njega naziva "separatističkim liderom".

Za Reuters nema dileme što se tiče aspiracija političke grupe Milorada Dodika.

- Bosna prolazi kroz svoju najgoru političku krizu od kraja balkanskih ratova 1990-ih, pri čemu su se bosanski Srbi suprotstavili državnim institucijama u sklopu svojih dugogodišnjih nastojanja da se otcijepe i na kraju pridruže susjednoj Srbiji - navodi Reuters, jedna od najreputabilnijih novinskih agencija čije tekstove prenose mnogi svjetski mediji.


"Bivši političar lijevog centra"

Britanski Financial Times je u februaru ove godine objavio intervju s Dodikom o njegovoj inicijativi za povlačenje entiteta Republika Srpska iz državnih institucija BiH.

Ovaj list opisuje Dodika kao "bivšeg političara lijevog centra koji je postao sve više nacionalistički nastrojen".

- Dodika je u početku podržavao zapad dok se suočavao sa ratnim zločinima i pokušavao da krene naprijed i dalje od podjela iz prošlosti. Bio je dva mandata premijer Republike Srpske u periodu od 1998. do 2010. godine, kada je postao predsjednik entiteta. Od 2018. godine je predstavnik Srba u tročlanom Predsjedništvu BiH. Međutim, njegov rastući nacionalizam, veze sa Rusijom i optužbe za korupciju, koje Dodik negira, pogoršali su odnose sa NATO-om i zapadnim prijestonicama - navodi FT.

Britanski mediji su posebno često pisali o Dodiku krajem prošle godine, a još u novembru je The Times objavio članak naslova: "Zapadne sile pripremaju sankcije protiv separatističkih bosanskih Srba u konfrontaciji koja bi mogla razdvojiti Bosnu i pokrenuti novi sukob na Balkanu".

Slika koju su odabrali novinari The Times-a za ovaj članak prikazuje Dodika kako se rukuje sa ruskim predsjednikom, Vladimirom Putinom.


Članak The Times-a o Dodiku. Screenshot

Istog mjeseca je državni medij Velike Britanije, BBC, objavio tekst u kojem navodi kako mediji pišu o "radikalnoj retorici" i "opasnosti od raspada" u BiH.

- Sve je to u velikoj mjeri potaknuto ponašanjem jednog čovjeka: visokog bosanskohercegovačkog srpskog političara. Milorad Dodik je član tročlanog Predsjedništva zemlje. Ali čini se da je posljednjih sedmica činio sve što je mogao da potkopa ono što važi za integritet Bosne - navodi BBC. 

Negator genocida

Kada je Dodik pobjedio na izborima 2018. godine, BBC je u samom opisu Dodika naveo da on "ima bliske veze sa Rusijom" te da je pozivao Srbe u BiH "da se odvoje, rekavši da je Bosna propala".

U novembru 2021. godine, uslijed političke krize u BiH, uredništvo jednog od najreputabilnijih medija na svijetu, britanskog The Guardian-a, odlučilo je da objavi svoje viđenje situacije i pozove Zapad i EU da reaguju.

- Ne smiju se tolerisati srpske separatističke provokacije a narodu se mora ponuditi nada u nešto bolje - podcrtali su urednici ovog lista u uvodu teksta, te u opisu slike napisali da je Dodik negator genocida koji se godinama zalaže da Srbi u BiH "krenu svojim putem".

Oni navode da bi državne vlade trebale podržati Visokog predstavnika u BiH, Kristijana Šmita (Christian Schmidt), i "izraziti svoje uvjerenje da je gospodin Dodik odgovoran za ovu krizu".


Guardianov tekst o Dodiku. Screenshot

Dva mjeseca kasnije, The Guardian navodi da bi određeni koraci u BiH "na koje poziva nacionalistički lider Milorad Dodik, predstavljali značajan korak ka secesiji" entiteta Republike Srpske.

Novinar britanskog Daily Mail-a, Ian Birel (Birrell), se prošle godine sastao sa predstavnicima preživjelih žrtava genocida u Srebrenici te napisao članak o situaciji u BiH.

Naslov tog članka glasi:

"Duh rata na Balkanu: Dok separatista bosanskih Srba Milorad Dodik – kojeg podstiče "gospodar lutaka" Putin – rasplamsava strahove da će bivša Jugoslavija ponovo eruptirati, IAN BIRRELL susreće preživjele koje još uvijek proganjaju užasi posljednjeg sukoba". 

Naslov članka Daily Maila. Screenshot

On navodi u članku da mu je jedan analitičar opisao Dodika kao "nacionalističku marionetu za napore ruskog predsjednika Vladimira Putina da destabilizuje kontinent" te da ga je nazvao "najopasnijim čovjekom u Evropi".

- Nekada viđen kao umjereni političar u Vašingtonu i cijenjen kao "dašak svježeg zraka", Dodik se pretvorio u tvrdokornog nacionalistu nakon što je izgubio na izborima za premijera Republike Srpske, jedne od dvije administrativne jedinice uspostavljene u poslijeratnoj Bosni. Kada se vratio na vlast, počeo je da govori o razdvajanju svog entiteta kojim dominiraju Srbi i zaoštrio je svoju retoriku. On je genocid odbacio kao "isceniranu tragediju s ciljem satanizacije Srba", a Bošnjake je nedavno označio kao "nekvalitetne” ljude" - navodi se.

"Čovjek iz naroda"

Međutim, ovakvo viđenje Dodika u britanskim medijima nije nova pojava.

Još 2018. godine je The Times objavio "Profil Milorada Dodika: "Čovjek iz naroda" Republike Srpske koji je svojoj porodici kanalisao pomoć EU".

- U njegovom rodnom gradu naći ćete samo pohvale za Milorada Dodika - naveli su novinari tada, te objasnili da Dodika narod u entitetu RS smatra "čovjekom iz naroda" koji "štiti interese Republike Srpske".

- To je sentiment na koji se gospodin Dodik jako oslanja; podstičući strah od muslimanskog ekstremizma, poričući ratne zločine milicija bosanskih Srba i često govoreći o održavanju referenduma o nezavisnosti koji bi prepolovio zemlju - pisao je tada The Times.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.