GODIŠNJICE

Dobrovoljačka 1992. godine i sjećanje na "Ne pucaj"

Slučaj "Dobrovoljačka" ponovnim podizanjem optužnice Tužilaštva BiH opet dolazi u fokus javnosti

Dobrovoljačka 1992. godine. Arhiv

Piše: A. Č.

3.5.2022

U nekadašnjoj ulici Dobrovoljačka u Sarajevu danas se obilježava 30. odišnjica događaja od 3. maja 1992. godine.

Uprkos naređenju da se obustavi vatra, koje izdaje general Armije RBiH Jovan Divjak, u okršaju branilaca Sarajeva i pripadnika bivše JNA u Dobrovoljačkoj, prema podacima Tužilaštva BiH, smrtno je stradalo sedam, a ranjeno 14 osoba. 

Konvoj vozila JNA, pod pratnjom jedinica UNPROFOR-a, krenuo iz komande Druge vojne oblasti na Bistriku prema Lukavici, ali je zaustavljen na Drveniji, u ulici Hamdije Kreševljakovića.

Tog dana, prema svjedočenju generala Milutina Kukanjca, tadašnjeg komandanta Druge vojne oblasti JNA u slučaju “Dobrovoljačka”, ubijeno je šest pripadnika JNA, dok je u konvoju ukupno bio 261 pripadnik JNA.

Tužilaštvo BiH je 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj "Dobrovoljačka". Arihv

Tužilaštvo BiH je 2012. obustavilo istragu protiv 14 osoba za slučaj "Dobrovoljačka".

Među njima su bili general Armije RBiH Jovan Divjak i ratni član Predsjedništva RBiH Ejup Ganić.

Slučaj "Dobrovoljačka" ponovnim podizanjem optužnice Tužilaštva BiH opet dolazi u fokus javnosti. Događaji iz Dobrovoljačke ulice smatraju se ključnim za odbranu Sarajeva i Bosne i Hercegovine.


Tužilac Posebnog odjela za ratne zločine Tužilaštva Bosne i Hercegovine, podigao je optužnicu protiv ukupno deset osoba u predmetu "Dobrovoljačka", saopćeno je u 27. aprila iz Tužilaštva BiH.

Optuženi su Ejup Ganić, Zaim Backović, Hamid Bahto, Hasan Efendić, Fikret Muslimović, Jusuf Pušina, Bakir Alispahić, Enes Bezdrob, Ismet Dahić i Mahir Žiško.

O Dobrovoljačkoj stav je dao i Haški sud koji je ustanovio kako je kolona JNA u Dobrovoljačkoj ulici bila legitimna vojna meta.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.