Danas je otvoren 11. Sarajevo Business Forum, a okupio je neke od najvećih poslovnih i političkih lidera iz regiona i svijeta. Među njima je i predsjednik Slovenije Borut Pahor koji se obratio novinarima.
- Ovo je dokazano uspješni forum za diskusiju o investicijama u ovoj prelijepoj zemlji Bosni i Hercegovini i cijelom regionu - rekao je Pahor.
On je istakao da je na zapadnom Balkanu politička stabilnost uslov za ekonomski procvat i napredak.
- Bez političke stabilnosti nema ekonomskog prosperiteta. Na političkim liderima ove lijepe zemlje je zadatak da se zemlja konstruktivno organizuje i da se kreiraju prilike za investicije - istakao je Pahor.
Dodao je da u regiji i dalje postoje problemi koje je potrebno riješiti na putu zemalja prema pristupanju Evropskoj uniji.
- Bugarska blokada Sjeverne Makedonije, nedostatak napretka u dijalogu između Prištine i Beograda i unutrašnja nesređena pitanja u Bosni i Hercegovini su problemi za proširenje EU-a. Uvjeren sam da je EU odgovor za sva pitanja koja postoje u Bosni i Hercegovini i zapadnom Balkanu. EU nema alternativu - rekao je Pahor, te poručio da više nema promjena granica u regiji:
- Proširenje EU na zapadni Balkan je pitanje prvog reda u geopolitičkom smislu, pogotovo nakon invazije Rusije na Ukrajinu. Ja sam podržavao ideju brzog procesa pristupanja u EU za Ukrajinu. Također sam zainteresovan da vidim taj ubrzani proces i za Bosnu i Hercegovinu.
Pahor je istakao da je predložio mnogim evropskim liderima da Bosna i Hercegovina treba da dobije kandidatski status bez dodatnih preduslova.
- Sada postoji četrnaest uslova koje BiH treba ispuniti. Moja ideja je da se taj status da BiH bez tih preduslova, i onda da vlasti BiH nakon toga ispunjavaju te uslove. Nakon invazije Rusije na Ukrajinu i promjene raspoloženja u EU ja mislim da mi trebamo da iskoristimo ovu konkretnu priliku i da razgovaramo o statusu Bosne i Hercegovine. Ovo je krucijalno za mir i stabilnost cijelog regiona - kazao je Pahor.
Naglasio je da se Bosni i Hercegovini treba dati prilika da dobije taj status.
Ta promjena dinamike bi promijenila i dešavanja na terenu kada je u pitanju reformski status BiH. Ako posmatramo proces proširenja EU na zapadni Balkan ili ulazak u NATO vidimo da se tu nešto dešava, ali nikada u BiH. Institucije i lideri ove zemlje mogu da urade taj posao, ali postoji potreba za jakom podrškom iz Brisela - rekao je Pahor te dodao:
- Smatramo da bi zapadni Balkan bio sigurniji i prosperitetniji u tom slučaju. Prvo Brisel neka odigra svoju ulogu, a onda neka lideri u Bosni i Hercegovini urade svoj zadatak.