La Koruna, Španija, je bila domaćin upravo okončanog trodnevnog ekskluzivnog skupa “Ecosystem 2030” na kojem je kao uvodničar na plenarnom panelu "Nove tehnologije i Geopolitički izazovi" Zlatko Lagumdžija, zajedno sa Esko Ahom, bivšim premijerom Finske i čelnikom Nokie, predstavljao Madridski klub (Svjetsku Lidersku Alijansu).
Ecosystems 2030 je vodeći globalni interdisciplinarni forum lidera iz poslovne, akademske, inovatorske i društvene sfere okupljenih oko istraživanja i oblikovanja ekosistema, novog životnog i radnog okruženja, koji će nastati u narednoj deceniji na temelju novih tehnologija, među kojima prednjače Vještacka inteligencija, Finansijske tehnologije, Autonomni sistemi, 3-D printanje i proizvodnja, Robotika i Virtuelna realnost.
Ovo je početak prvog poglavlja od 10 godišnjih konferencija koje će se fokusirati na predstojeće prilike i izazove koje donose nove tehnologije transformirajući ne samo poslovne organizacije širom svijeta već i životne prilike, funcionisanje nacionalnih država i multilateralnih organizacija.
- Govoreći na plenarnom panelu o Geopolitičkim izazovima novih tehnologija, neizvjesnostima i promjenama koje zahvataju svijet, dr Lagumdžija je posebnu pažnju posvetio prijetnjama i prilikama koje imaju male i zemlje u razvoju kao što je Bosna i Hercegovina. U mjeri u kojoj zaustave odlazak mladih ljudi iz zemlje i otvore im razumnu perspektivu, zemlje u razvoju se mogu lakše uključiti u novu svjetsku podjelu rada i znanja. Na taj način manje države istovremeno mogu biti faktor globalne stabilnosti kao i održivog razvoja najranjivijih dijelova svijeta.
Zahvaljujući prirodi novonastajućih globalnih ekosistema zasnovanih primarno na obrazovanju i znanju, a tek potom na kapitalu, klasičnim tehnologijama i prirodnim resursima, zemlje u razvoju osmišljenim politikama mogu napraviti ubrzane razvojne iskorake. Kreativnost i umreženost ne zahtijevaju velika klapitalna ulaganja i skupe tehnologije koje su karakterisale prethodni višedecenijske razvojne cikluse. Ta činjenica predstavlja šansu za zemlje kao sto je Bosna i Hercegovina koja u istorijskom, političkom i razvojnom smislu može biti slika svijeta u kojem ćemo svi zajedno živjeti.
Ovaj ekskluzivni skup, po pozivu je okupio stotinjak učesnika i 50 uvodničara različitog profesionalnog profila, sa 6 kontinenata, poslovnih i naučnih lidera firmi među kojima su Google, Facebook, IBM, Amazon, SAP, Siemens, Samsung, WalMart, Zara, Volvo, General Electric, Sony Picture, JP Morgan, Mastercard, kao i međunarodnih organizacija Ujedinjenih Nacija, Svetskog Ekonomskog Foruma, Madridskog kluba – Svjetske Liderske Alijanse - navode na stranici Fondacije društva zajedničkih vrijednosti.