ANALIZA

Dodik je poželjan samo u Turskoj i Rusiji

Upravo posljednji susreti s najvišim ruskim zvaničnicima, u jeku agresije na Ukrajinu, kao i prethodno s turskim ministrom, njihov su znak Zapadu da Dodik i dalje ima autokratsku ekipu koja ga podržava

Dodik: Izvrijeđao BiH u Rusiji. Arhiv

Danijal Hadzovic
Piše: Danijal Hadžović

17.6.2022

Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik boravi u Sankt Peterburgu, gdje učestvuje na Međunarodnom ekonomskom forumu. Planiran je Dodikov sastanak s predsjednikom Rusije Vladimirom Putinom te ministrom vanjskih poslova Sergejom Lavrovom.


U društvu s talibanima

U Rusiji se Dodik našao u zanimljivom društvu predstavnika autokratskih država, pa tako, između ostalih, na forumu učestvuju i predstavnici talibanskih vlasti iz Afganistana.

Dodik se i obratio na Međunarodnom ekonomskom forumu, gdje je nastavio s uvredama na račun Bosne i Hercegovine.

Kazao je kako je u Sankt Peterburg došao kao predstavnik Republike Srpske, a da je Bosna i Hercegovina nestabilna zemlja jer je pod protektoratom zapadnog svijeta. Naglasio je da Republika Srpska ne dozvoljava sankcije Rusiji.

Dodik je nastavio i s veličanjem autoritarnih režima, pa je kao jedine svjetske lidere naveo predsjednika Turske Redžepa Tajipa Erdoana (Reccep Tayip Erdogan), predsjednika Rusije Vladimira Putina i predsjednika Kine Si Đipinga.

A upravo je Erdoanov ministar vanjskih poslova Mevlut Čavušolu (Cavusoglu) početkom sedmice srdačno primio i izljubio Milorada Dodika na sastanku u Istanbulu.

Sve ovo jasno naglašava ko su Dodikovi saveznici i kojem modelu vlasti i sistemu vrijednosti Dodik teži – onom autokratskom s istoka, nasuprot zapadnim liberalnim demokratijama.

Možda je Dodik pod sankcijama SAD i Velike Britanije, možda ga zapadni zvaničnici godinama izbjegavaju u širokom luku, osim kada to nije krajnja nužda, no upravo posljednji susreti s najvišim ruskim zvaničnicima, u jeku agresije na Ukrajinu, kao i prethodno s turskim ministrom, njihov su znak Zapadu da Dodik i dalje ima autokratsku ekipu koja ga podržava.


Rusija se ne odbija

Naravno, to je jasan znak i probosanskim opcijama da je njihova budućnost, kako vrijednosno tako i strateški, postoji jedino u čvrstom držanju uz zapadne saveznike. Upravo u tom pogledu teško da je za probosansku poziciju išta bilo toliko pogubno kao što je podaničko držanje lidera SDA Bakira Izetbegovića prema autokratskom turskom režimu Erdoana, koje je zapadne diplomate navelo da s daleko većom skepsom gledaju prema probosanskim opcijama i njihovim političkim ciljevima.

Ipak, nema više ni najmanje sumnje u to da je upravo u tom vrijednosnom smislu Turska daleko bliža politikama Dodika nego što je to slučaj s bošnjačkim narodom koji predominantno teži euroatlantskim integracijama.

Dodikov odlazak u Rusiju u jeku agresije na Ukrajinu, zanimljivo, prati i nešto blaže ponašanje na domaćem terenu.


Ovladavanje resursima

Dodik je, osim toga, uputio i uobičajene salve kritike na račun Zapada i liberalnog poretka. Optužio je Zapad da želi da se širi na istok kako bi ovladao resursima Rusije.

- Samo za naivne djeluje da se sve ovo dešava baš sad, jer se decenijama unazad ostavljaju neriješeni konflikti. Liberalizam je pobijedio komunizam, ali nije sam sebe i danas to vidimo - dao je Dodik analizu međunarodnih odnosa.


Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.