VISOKI PREDSTAVNIK EU

Odgovor Borelja na pitanje o BiH koje je postavila ultradesnica u EP

Evropska Unija je svjesna turskih zahtjeva prema državama zapadnog Balkana o ekstradiciji građana te države optuženih za pripadnost pokretu Fetulaha Gulena, istakao je Borelj

Žozep Borelj. Agencije

H. J. I.

3.8.2022

- Evropska Unija je svjesna turskih zahtjeva prema državama zapadnog Balkana o ekstradiciji građana te države optuženih za pripadnost pokretu Fetulaha Gulena (Fetullah Gülen) i traži od svih da se pridržavaju vladavine prava, kao osnovnog prinicipa Evropske Unije - naveo je potpredsjednik Evropske komisije i šef Službe za vanjske politike EU Žozep Borelj (Josep Borrell) u pisanom odgovoru na pitanja poslanice Dominik Bilde (Dominique Bilde), članice ultradesničartske grupacije u Evropskom parlamentu "Identitet i demokratija". 


Poštivanje ljudskih prava

- Vladavina prava je suštinski princip Evropske Unije i nalazi se u samom srcu odnosa između EU i zapadnog Balkana - poručio je Borelj.

Šef vanjske politike EU dodao je da se od svih partnera očekuje "da se ponašaju u potpunosti u skladu sa vladavinom prava i univerzalnim poštovanjem međunarodnih konvencija o ljudskim pravima i osnovnim slobodama".

Dominik Bilde, članica francuskog Nacionalnog fronta koji predvodi Marine Le Pen, tražila je i istragu Evropske komisije o navodnoj prijetnji Ankare upućenoj BiH da će joj "uskratiti podršku za planiranu izgradnju autoputa" i dodala da je Turska već uspostavila bliske odnose sa većinom, kako je navela "muslimanskih tijela na Balkan"“, posebno izdvajajući Stranku demokratske akcije i Bakira Izetbegovića, kao sina Alije Izetbegovića i podatak da je turski šef diplomatije prije nešto više od šest mjeseci dobio počasno državljanstvo BiH.


Rješenje političke situacije u BiH kroz dijalog

Ona je tražila i stav EU o prijedlogu predsjednika Turske i Srbije iz januara da organizuju pregovore o tenzijama u BiH.

- Države EU nastavljaju svoj angažman na promociji rješenja političke situacije u Bosni i Hercegovini kroz dijalog, omogućavajući zemlji da se fokusira na konstruktivnu agendu, koja je u skladu sa perspektivom članstva u EU - odgovorio je Borelj.

Borelj se u odgovoru oslanja na sličnu prepisku iz aprila 2020. godine, u kojoj je komesar EU za susjedsku politiku i proširenje Oliver Varhelji naveo da "Evropska Komisija pažjivo prati primjenu međunarodnih obaveza BiH o poštovanju ljudskih prava" i dodao da Evropska Komisija ne može da reaguje u pojedinačnim slučajevima, ali da će "nastaviti da podsjeća na međunarodne obaveze koje je preuzela Bosna i Hercegovina, a posebno Ženevsku konvenciju iz 1951. godine", koja se odnosi na status izbjeglica.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.