Turski predsjednik Redžep Tajip Erdoan i Zoran Milanović su održali sastanak na Pantovčaku, a nakon toga je održana zajednička konferencija za medije.
- Jedini ozbiljni vlasnici kompanija koji su dolazili na Pantovčak i pokazivali interes su bili iz Turske, rekao je Milanović. Saradnja s Turskom se nastavlja i na području ekonomije i odnosima u regiji, rekao je Milanović.
- Iz ovih sat i nešto razgovora se vidi da ne poznajemo dovoljno stavove jedni drugih. Vjerujem u dobre namjere - rekao je Milanović i najavio da idu u Sisak.
Dodao je da je u Sisku poginuo i veliki broj građana islamske vjeroispovijesti.
Erdoan se na početku osvrnuo da ove dvije zemlje obilježavaju 30. godišnjicu uspostave diplomatskih odnosa.
- Naše zemlje imaju duboke kulturne i historijske veze. Međusobno se doživljavamo kao susjedi iako nemamo zajedničke granice. Turska je bila jedna od prvih zemalja koja je Hrvatskoj pomogla nakon prirodnih nepogoda. Hrvatska je poslala jedan kanader za gašenje požara u Turskoj - rekao je Erdoaan.
Kaže da su razgovarali i o ratu u Ukrajini i izborima u BiH.
- Trgovinski volumen dvije zemlje je nadmašio 90 miliona dolara i narastao je za 40 posto prošle godine - kazao je Erdoan te dodao da će otvaranjem Islamskog kulturnog centra poslati snažnu poruku Evropi i svijetu.
Erdoan je naglasio da se zalaže za teritorijalnu cjelovitost BiH i zahvalio na gostoprimstvu.
Milanović kaže da više od godinu dana on i vlada pokušavaju ispraviti nepravde i kršenje Dejtonskog sporazuma.
- Naglašavamo činjenice da su Hrvati najmalobrojniji i da se sve mora zajednički dogovarati - rekao je.
Kaže da visoki predstavnik nije izabran na legitiman način.
- Imamo Dodika koji traži ukidanje uloge visokog predstavnika, mi tražimo objašnjenja - rekao je i naglasio da visoki predstavnik treba koristiti svoje ovlasti, ali ne na način koji se dogodio zadnji put.
- Kad reagirate prekasno i premalo, rezultata nema - rekao je.
- Ne znam šta će biti u BiH, ja sam napravio ono što sam mogao. Ne znam šta će učiniti visoki predstavnik - kazao je.
Erdogan kaže da nije zadovoljan s Dejtonskim sporazumom, kao što ni Alija Izetbegović to nije bio kad ga je potpisao. Rješenje je, smatra Erdogan, da se lideri u BiH dogovore oko rješenja.
- Odluke moraju donijeti sami lideri u BiH. Postoje određeni mehanizmi koji su mogući i mi se svakako moramo češće čuti i dogovarati i nakon izbora. Cjelovitost BiH je vrlo važna i BiH je za to platila veliki ceh kojeg više nitko ne bi smio platiti - kazao je.