U naredne dvije sedmice bit će urađena ekshumacija na području nekadašnjeg logora "Kaonik" u Busovači, potvrđeno je za Balkansku istraživačku mrežu Bosne i Hercegovine (BIRN BiH).
Iz Državnog tužilaštva su potvrdili da je Sud Bosne i Hercegovine na njihov zahtjev izdao naredbu za provođenje ekshumacije na prostoru nekadašnjeg logora "Kaonik", odnosno današnjeg prostora Kazneno-popravnog zavoda (KPZ) u Busovači. U toku je dogovaranje datuma ekshumacije sa svim sudionicima u postupku, uključujući doktora patologije sudske medicine, policajce, radnike i mehanizaciju, objasnili su iz Tužilaštva BiH.
- Može (se) očekivati da će ekshumacija biti realizovana u narednih deset-petnaest dana - potvrdili su za BIRN BiH.
Iz Instituta za nestale osobe su također potvrdili zahtjev za izlazak i rad ekspertnog tima na lokalitetu "Podjela" u drugom krugu Zavoda "Busovača". Nakon informacije o mogućem mjestu sa posmrtnim ostacima, na teren su već izlazili istražioci Tužilaštva i Instituta, potvrđeno je za BIRN BiH.
Emil Velte, direktor KPZ-a "Busovača", za BIRN BiH kaže kako su istražitelji dolazili 24. februara ove godine, nakon prijave jednog od zatvorenika putem njegove advokatice, koja je to prijavila Tužilaštvu BiH.
- Nikad, koliko ja znam, nije nešto pronađeno. Meni je u interesu da se, ukoliko bilo šta postoji, to riješi - kaže Velte i dodaje kako je početkom septembra slao urgenciju Tužilaštvu BiH da dostave informacije o prijavi.
Advokatica Džejlana Šaćirbegović-Alibašić kaže kako je informacije o posmrtnim ostacima u krugu Zavoda "Busovača" dobila od nekoliko zatvorenika, te da je to u februaru prijavila Tužilaštvu BiH.
- Ima njih pet-šest koji su to meni govorili. Možda još ima ljudi koji traže članove svojih porodica - kaže Šaćirbegović-Alibašić.
Denis Dedić je jedan od zatvorenika koji su prijavili sumnju da se u krugu Zavoda "Busovača" nalazi masovna grobnica. Kaže kako je po dolasku u zatvor na odsluženje kazne u oktobru prošle godine tu informaciju prvo čuo u karantinu, a kasnije su je, dodaje, potvrdili i drugi zatvorenici.
- Ista priča kod svih zatvorenika. Ko god duže tu leži zna za to. To su mi pričali i mještani koji tu dođu ležati zbog krađe šume - kaže Dedić, koji je odslužio kaznu, i dodaje kako "vaspitači i stražari pričaju o lobanji koja je pronađena prije 12 godina".
U presudama Haškog tribunala izrečenim bivšim pripadnicima Hrvatskog vijeća obrane (HVO) Tihomiru Blaškiću, Mariju Kordiću, Dariju Čerkezu i Zlatku Aleksovskom utvrđeno je kako se logor "Kaonik" nalazio u nekadašnjoj kasarni Jugoslovenske narodne armije (JNA).
Najveći objekt nalazio se u logoru "Kaonik", pet kilometara sjeverno od Busovače. Muslimanski civili i pripadnici Teritorijalne odbrane su u dva navrata zatvarani u logor – prvi put nakon napada HVO-a na opštinu u januaru 1993. i drugi put nakon napada u Lašvanskoj dolini u aprilu 1993., stoji u presudi.
- Stražari su nosili maskirne uniforme sa oznakama HVO-a. Mnogo je dokaza o tome kako su uslovi u logoru bili loši, a zatvorenici maltretirani: ćelije su bile male i prenatrpane, higijenski uslovi bili su vrlo loši, a prehrana neadekvatna - navodi se u presudi Dariju Kordiću i Mariju Čerkezu.
Za psihičko i fizičko zlostavljanje zatvorenika osuđen je upravnik zatvora Zlatko Aleksovski.
Prema podacima Instituta za nestale u BiH, do sada je ukupno ekshumirano oko 25.500 posmrtnih ostataka, a i dalje se traga za više od 7.600 nestalih u posljednjem ratu.