KO ĆE U VLAST

Dragan Čović odlučuje o budućnosti Federacije BiH: Osveta Bakiru ili nastavak ljubavi?

Sada se lideru HDZ-a pruža jedinstvena historijska prilika da vlast napravi s opozicionim probosanskim strankama, a SDA i DF gurne u opoziciju

Čović i Izetbegović: Bira sebi partnera. Arhiv

Danijal Hadzovic
Piše: Danijal Hadžović

25.10.2022

Dragan Čović lider je u najlagodnijoj poziciji nakon izbora 2022. Kao nesumnjivi pobjednik unutar hrvatskog naroda, što će mu osigurati kontrolu nad domovima naroda, Čović sada može birati s kojim će od dva bošnjačka bloka praviti vlast.

Čović ima i više nego dovoljno razloga da bude ljut na Bakira Izetbegovića i SDA. Izvrdavanje “mostarskog sporazuma”, rušenje pregovora u Neumu, neskrivena podrška kandidaturi Željka Komšića, pokazali su da mu je Izetbegović bio prilično nepouzdan partner.

Treba li tek spominjati da je od njegovih partnera iz DF-a godinama izložen žestokoj hajci, brojnim optužbama i epitetima poput „UZP-ovac“, „gonič robova“ i „nacista“? Po pitanju DF-a, Čović je jasno naglasio da ova stranka ne dolazi u obzir za formiranje nove većine. Sada se lideru HDZ-a pruža jedinstvena historijska prilika da se osveti i vlast napravi s opozicionim probosanskim strankama, a SDA i DF gurne u opoziciju. No, hoće li to učiniti?



Dva puta

Čović je poslao indikativnu poruku da će vlast formirati s onima koji budu imali većinu u bošnjačkom klubu Doma naroda FBiH, a pojedinačno će, izvjesno, najviše delegata imati SDA. Također, ne treba zaboraviti da je koalicija između SDA i HDZ-a najdugovječnija koalicija u BiH, koja, tek uz manje prekide, kontinuirano traje od 1990. godine.

Radi se o dobro uhodanom i pouzdanom partnerstvu za podjelu državnih funkcija, firmi, upravnih odbora i resursa, po pitanju čega između ove dvije stranke nikada nije postojao sukob. Ono što je sigurno jeste da će Čović insistirati na tome da niko ne dovodi u pitanje hrvatske kvote i pozicije u vlasti na svim nivoima.

To bi za stranke opozicije mogao biti ozbiljan izazov, posebno za Našu stranku i SDP, koji insistiraju na svojoj multietničnosti, s obzirom na to da bi u vlasti s HDZ-om morali pristati da budu predstavnici bošnjačke strane ili se, u najboljem slučaju, odreknu svih hrvatskih pozicija. Također, u odnosu na koaliciju s mnogobrojnim probosanskim strankama iz opozicije i nepredvidivost njihovog ponašanja, sa SDA Čović i HDZ tačno znaju šta ih očekuje – vladalo bi se isto kao i do sada.


Kreće od kantona

Ne treba smetnuti s uma da se koalicije u BiH prvo formiraju na kantonalnom nivou, a gotovo je izvjesno da će HDZ i SDA zajedno ići u Srednjobosanskom i Hercegovačko-neretvanskom kantonu te bi se slijedom logike ovi savezi mogli prenijeti i na više nivoe.

Iako je Čović dao crveni karton ideji koaliranja s DF-om, ne treba smetnuti s uma da su upravo SDA, HDZ i DF činili vladajuću koaliciju u FBiH nakon izbora 2014. te da su i nakon 2018. ove tri stranke ušle u državnu vlast, zajedno sa SNSD-om. S te strane vrlo je moguće da Čović na kraju ponovo proguta knedlu i prihvati DF kao dio „bošnjačke reprezentacije“.


Proširena vlast

Jasno je da će u slučaju dogovora između Čovića i Izetbegovića o formiranju vlasti stranke koje su podržale kandidaturu Bećirovića imati daleko manji motiv da i dalje ostanu u opoziciji, odnosno da će mnoge od njih biti spremne pridružiti se novoj većini u kojoj će biti SDA.

Iako bi više vlasti mogli prigrabiti bez širih koalicija, za SDA bi itekako bilo u interesu da privuče sebi još neku probosansku stranku mimo DF-a.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.