POLITIKA BEZ PRINCIPA

Licemjerje Izetbegovića: Malo je za građansku državu, a malo je jedino SDA legitimna

Kada mu to odgovara, tada se poziva na građansku državu i građanski koncept političkog predstavljanja, ali kada je vlast SDA ugrožena, Bakir Izetbegović se ostrašćenije od najradikalnijeg HDZ-ovca poziva na legitimno predstavljanjo i prava naroda,

Izetbegović: Do podne 'vako, od podne 'nako. SDA

Piše: Danijal Hadžović

21.12.2022

Gubitnik izbora i predsjednik SDA Bakir Izetbegović sinoć je gostovao na BHT-u. Izetbegović je još jednom ponovio kako "neće lako izbaciti SDA iz vlasti" te "kako će koristiti sve raspoložive mehanizme da ova stranka ostane na poziciji moći". Pritom se pozvao na izborni rezultat, ali na bošnjački klub u Domu naroda FBiH, ističući kako činjenica da SDA sa svojim partnerom DF-om ima 13 od 23 delegata čini ove opcije jedinim legitimnim predstavnicima Bošnjaka.

Tumačenje Ustava po vlastitoj potrebi

No, pored toga Izetbegović je kazao kako se u Predsjedništvo BiH ne biraju hrvatski, srpski i bošnjački član Predsjedništva BiH, već Hrvat, Bošnjak i Srbin, koji predstavljaju interese Bosne i Hercegovine i svih građana BiH.

I ove dvije izjave zapravo pokazuju svu neprincipijelnost, nelogičnost i besmislenost politike koju Izetbegović vodi, osim ako je jedini smisao te politike biti u vlasti radi same vlasti. Prije svega, nije baš posve tačno da tri člana Predsjedništva nisu i predstavnici konstitutivnih naroda.

Naime, u čl. 5 Ustava BiH stoji da se Predsjedništvo Bosne i Hercegovine sastoji od tri člana: jednog Bošnjaka i jednog Hrvata, koji se svaki biraju neposredno s teritorije Federacije, i jednog Srbina, koji se bira neposredno s teritorije Republike Srpske.

Ali u istom članku 5, Stavak 2, tačka C i D, stoji i ovo:

c) Predsjedništvo će nastojati usvojiti sve odluke (…) – putem konsenzusa. Takve odluke mogu, pod uvjetima iz tačke (d) ovog stava, usvojiti dva člana ukoliko svi pokušaji da se dostigne konsenzus ne uspiju.

d) Član Predsjedništva koji se ne slaže sa odlukom, može odluku Predsjedništva proglasiti destruktivnom po vitalni interes entiteta za teritoriju s koje je izabran, pod uvjetom da to učini u roku od tri dana po njenom usvajanju. Takva odluka će biti odmah upućena Narodnoj skupštini Republike Srpske, ukoliko je tu izjavu dao član s te teritorije; bošnjačkim delegatima u Domu naroda Federacije, ukoliko je takvu izjavu dao bošnjački član; ili hrvatskim delegatima u istom tijelu, ukoliko je tu izjavu dao hrvatski član. Ukoliko takav proglas bude potvrđen dvotrećinskom većinom glasova u roku od 10 dana po upućivanju, osporavana odluka Predsjedništva neće imati učinka.

Dakle, autori Dejtona očigledno nisu previše pažnje obraćali na jezičko cjepidlačenje, pa se suprotno Izetbegovićevoj tvrdnji, u Ustavu BiH direktno spominju bošnjački i hrvatski član Predsjedništva BiH.

Ipak, da članovi Predsjedništva predstavljaju i konstitutivne narode, a ne samo građane, pokazuje i mehanizam „zaštite vitalnog nacionalnog interesa“. Naime, ako je preglasan od druga dva člana, jedan član Predsjedništva može neku odluku pokušati blokirati potezanjem veta. Naprimjer, ako veto potegne bošnjački član Predsjedništva, da bi blokada uspjela, treba mu podrška i dvotrećinske većine bošnjačkog kluba federalnog Doma naroda, hrvatskom članu treba dvotrećinska većina u hrvatskom klubu Doma naroda, dok Narodna skupština Republike Srpske odlučuje dvotrećinskom većinom u slučaju da član Predsjedništva BiH iz Republike Srpske potegne za vetom. Upravo ovaj mehanizam pokazuje da se preko Predsjedništva ostvaruje i mehanizam etničkog predstavljanja.


Izborni gubitnik

No, zanimljivo da, kada je u pitanju Dom naroda FBiH, Bakir Izetbegović odjednom pokazuje simpatije prema konceptu etničkog predstavljanja pozivajući se na bošnjački klub u Domu naroda kao tijelo etničkog predstavljanja.

Ovdje Izetbegović tvrdi da upravo zbog SDA-ove većine u ovom klubu se ova stranka ne može zaobići u formiranju vlasti i da će koristiti blokade koje im sistem etničkog predstavljanja navodno omogućava.

Zaboravlja Izetbegović napomenuti kako je došao do većine u bošnjačkom klubu Doma naroda FBiH, tj. zahvaljujući preletačima i kuglicama iz kinder jajeta.

A zaboravlja također da čak i po sistemu „legitimnog predstavljanja“ on teško da može biti jedini legitimni predstavnik Bošnjaka, uzimajući u obzir da su stranke Osmorke imale gotovo duplo više glasova od SDA, te da su za 50.000 glasova jače čak i kad se SDA-u pridruži vjerni DF Željka Komšića.

No, ovo prije svega pokazuje jedno beskrajno licemjerje i političku pokvarenost Bakira Izetbegovića: kada mu to odgovara, tada se poziva na građansku državu i građanski koncept političkog predstavljanja, ali kada je vlast SDA ugrožena, Bakir Izetbegović se ostrašćenije od najradikalnijeg HDZ-ovca poziva na legitimno predstavljanje i prava naroda, s tim, što za razliku od HDZ-a koji zaista uživa većinsku podršku Hrvata, Izetbegović većinsku podršku Bošnjaka nema, pa ne može tvrditi ni da je njihov legitimni predstavnik.

Govori li to išta bolje od izbora za Predsjedništvo BiH u kojima ga je Denis Bećirović deklasirao.

Vlasnik autorskih prava © avaz-roto press d.o.o.
ISSN 1840-3522.
Zabranjeno preuzimanje sadržaja bez dozvole izdavača.