Ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac danas se u Sarajevu sastao sa šefom Delegacije i specijalnog predstavnika Evropske unije (EU) u BiH, ambasadorom Johanom Satlerom (Johann Sattler), sa kojim je razgovarao o aktuelnim političkim i ekonomskim prilikama.
Sagovornici su kao pozitivan signal ocijenili najavu novih struktura vlasti da će podržati strateške energetske i infrastrukturne projekte u RS i Federaciji BiH, budući da je njihova realizacija značajna za sve građane, privrednu zajednicu, te ukupni ekonomski razvoj i napredak.
Drugi i Treći paket
Tema današnjeg sastanka bile su i obaveze BiH iz Drugog i Trećeg energetskog paketa, uvažavajući činjenicu da je Ministarsko vijeće Energetske zajednice usvojilo i uslove iz Trećeg energetskog paketa.
Ministar Košarac informisao je ambasadora Satlera da postoji visok nivo koordinacije i saradnje sa nadležnim ministarstvima iz RS i Federacije BiH, budući da je oblast energetike u primarnoj ustavnoj nadležnosti entiteta.
- Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH je, u saradnji sa resornim entitetskim ministarstvima, kreiralo odluku o kvalitetu tečnih naftnih goriva. Naš prijedlog dobio je podršku i Energetske zajednice. Odluku smo uputili na Vijeće ministara BiH i uskoro očekujemo njeno usvajanje, budući da je to uslov za članstvo BiH u Svjetskoj trgovinskoj organizaciji - istakao je ministar Košarac.
Otvorena pitanja
Sagovornici su razmijenili mišljenja i o usvajanju zakona o regulatoru električne energije i prirodnog gasa, prijenosu i tržištu električne energije u BiH. Ministar Košarac naglasio je da je RS u legislativnom smislu ispunila preporuke Energetske zajednice, te da se očekuje da i Federacija BiH u što skorijem periodu postupi na isti način.
- Važno je napomenuti da u značajnoj mjeri imamo usaglašen tekst ovog zakona iz Trećeg energetskog paketa. U narednom periodu ćemo zajedno sa entitetskim vladama razmotriti otovrena pitanja. Kada zakonska rješenja iz Trećeg energetskog paketa budu u potpunosti usaglašena sa resornim entitetskim institucijama, spremni smo da ih predložimo Vijeću ministara BiH - rekao je ministar Košarac.
On je također informirao ambasadora Satlera da ne postoji politička saglasnost o donošenju zakon o uslugama na nivou BiH, te da je kao alternativno rješenje moguće raditi na izmjenama Zakona o spoljnotrgovinskoj politici BiH.
Izgradnja odlagališta
Ministar Košarac i ambasador Satler razgovarali su i o problematici izgradnje odlagališta za radioaktivni otpad i istrošeno nuklearno gorivo na Trgovskoj gori. Ministar Košarac zatražio je aktivniji angažman Delegacije EU u rješavanju ovog pitanja.
- Uvažavajući zaključke Predsjedništva BiH i Vijeća ministara BiH, naše trajno opredjeljenje je da provodimo aktivnosti na onemogućavanju izgradnje spornog odlagališta. Stoga nam je potrebna pomoć Delegacije EU da sa Hrvatskom i Slovenijom, kao zemljama članicama EU, otvorimo diskusiju o tome da li je moguće tražiti novu lokaciju za izgradnju odlagališta - poručio je ministar Košarac.