Iako je broj oboljelih od karcinoma u FBiH u porastu, opet je došlo do problema u nabavci citostatika.
Kako su naveli u saopćenju za javnost iz Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu (KCUS), onkološkim bolesnicima neće biti u stanju osigurati terapiju zbog nestašice lijekova. Krivac za to je, kako su naveli iz KCUS-a, Zavod zdravstvenog osiguranja i reosiguranja (ZZOiR) FBiH.
Javne nabavke
Iz Zavoda, koji je direktno nadležan za nabavku lijekova, istakli su da oni na vrijeme provode postupak javne nabavke i zaključivanje ugovora i da se problem javlja kada dođe do realizacije. Tada dolazi do zastoja, a oni tu, kako su nam rekli, nemaju nikakvog utjecaja.
Kazali su da je veoma čest slučaj, također, da se pojedini proizvođači povuku s tržišta BiH, nekada i u vrijeme važnosti ugovora zaključenog poslije provedenih javnih nabavki, pri čemu i lijekovi koje proizvode gube status registriranog lijeka te je time otežana njihova nabavka.
- Napominjemo da problem deficitarnosti uzrokuje činjenica da se određeni lijekovi uvoze od proizvođača iz EU, Kanade, Japana i SAD te da se radi o multinacionalnim kompanijama za koje je tržište BiH suviše maleno da bi bilo prioritet u proizvodnim planovima - kazali su iz Zavoda.
Kontrola kvaliteta
Dodatni problem, naglasili su, predstavlja to što jedan broj lijekova nije registriran u BiH te je potrebno vrijeme da se izvrši kontrola kvaliteta svake serije uvezenog lijeka, a koja za prvu seriju traje i do 20 dana.
Refundiranje sredstava
Iz Zavoda su rekli da osigurane osobe koje imaju saglasnost za liječenje lijekovima čija se nabavka finansira sredstvima Fonda solidarnosti FBiH mogu da ih nabave vlastitim sredstvima, a Federalni zavod će im utrošena sredstva refundirati u cijelosti.
- Zavod će refundirati troškove nabavke lijekova koji se nalaze u Odluci o listi lijekova i koji nisu na raspolaganju u zdravstvenoj ustanovi (kliničkoj/bolničkoj apoteci) - naveli su iz Zavoda.