Više od 15 godina u Mostaru traje priča o spajanju komunalnih preduzeća, još od odluke koja je 2006. godine bila rezultat arbitraže specijalnog izaslanika OHR-a Norberta Vinterštajna (Winterstein).
Tri preduzeća
Mostarski vijećnici su tada usvojili odluku o osnivanju javnog preduzeća za obavljanje komunalnih poslova za područje cijelog Mostara. Ta odluka je podrazumijevala da će prestati postojati dva komunalna preduzeća, odnosno „Komos“ i „Parkovi“, koja su obavljala komunalne poslove u dva dijela grada na Neretvi.
Jedinstveno preduzeće je trebalo startati 2007. godine, ali, umjesto toga, Mostar je dobio „Komunalno“ kao treće, novoosnovano preduzeće. Ujedinjenje komunalnih preduzeća u jedno odnosno „Komunalno“ se s vremena na vrijeme aktuelizira, kao što je to bio slučaj na posljednjoj sjednici Gradskog vijeća Mostara.
Gradonačelnik Mostara Mario Kordić je u obraćanju vijećnicima tokom obrazlaganja budžeta za ovu godinu kazao da se u idućih mjesec planira spajanje „Parkova“, „Komosa“ i „Komunalnog“ kako bi dobili na efikasnosti i racionalizaciji.
- Nedopustivo je da imamo više komunalnih preduzeća koja se bave istim poslovima. Preduvjeti za ujedinjenje jeste rješavanje stečajnog postupka „Komosa“, gdje smo imali izvjesnih problema - rekao je Kordić.
Brz rasplet
Iako se Kordić nadao brzom raspletu situacije po tom pitanju, ipak to neće ići glatko. Naime, u nastavku Skupštine povjerilaca stečajnog dužnika JP „Komos“, održanom u Općinskom sudu Mostar u srijedu (22. mart), usvojen je izvještaj stečajnog upravnika.
Međutim, protiv tog izvještaja su glasali advokati koji zastupaju 40 sadašnjih i 10 bivših radnika „Komosa“, a koji će podnijeti žalbe Kantonalnom sudu Mostar.
Pet preduzeća
Trenutno je JP „Komunalno“ nosilac svih komunalnih aktivnosti, s podugovaračima JP „Parkovi“ i „Komos“, koji naplatu i odvoz smeća vrše odvojeno u dva dijela grada. Mostar, praktično, ima pet komunalnih preduzeća, računajući JP „Uborak“ u stečaju i JP „Deponija“, koja prihvata otpad i vrši reciklažu.