U državi u kojoj su redovi pred javnim kuhinjama sve duži gotovo nevjerovatno zvuče podaci Centralne banke (CB) BiH da su ukupni depoziti stanovništva kod komercijalnih banaka, na kraju septembra, iznosili 15,57 milijardi KM, a posebno da je ušteđevina u odnosu na septembar prošle godine narasla za 1,35 milijardi KM ili 9,5 posto.
Iz CBBiH navode da od februara ove godine depoziti stanovništva konstantno rastu, da je 8,38 milijardi deponirano u domaćoj valuti, u eurima i u KM s valutnom klauzulom vezanom za eurovalutu 6,49 milijardi KM, a u ostalim stranim valutama 688 miliona KM.
Finansijska pismenost
Profesor Sanel Halilbegović, finansijski stručnjak, kaže da su ogromni iznosi na računima jedna od čestih pojava u zemljama tranzicije, koje obično pate od hronične korupcije, nepotizma i blatantne krađe.
- Te depozite u bankama nemaju “obični” građani, koji se pritisnuti inflacijom i nemarom države i jedva sastavljaju kraj s krajem, već se radi o depozitima ljudi koji, na ovaj ili onaj način, ostvaruju ogromne zarade. Međutim, najžalosnije od svega je što se kod nas, osim što se krade blatantno, direktno, na “tupouman” način, takoreći motikom, ta tupoumnost nastavlja i kod “čuvanja” tog novca - kaže Halilbegović.